dzisiaj jest: 24 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Mazowsze na inaugurację

 Uroczystym koncertem „Mazowsza” zainaugurowane zostały obchody 10-lecia powiatu tarnowskiego. Legendarny zespół pieśni i tańca, który w tym roku także obchodzi swój jubileusz 60 lat działalności, zatańczył i zaśpiewał w Tarnowie najpiękniejsze polskie utwory. 3-tysięczna publiczność zebrana w hali „Jaskółka” w Tarnowie długo nie mogła pożegnać się z artystami. Z okazji święta samorządu wręczone zostały nagrody i wyróżnienia osobom, które tworzyły i pomagały powiatowi w rozwoju przez ostatnią dekadę.
W 1998 roku Sejm dokonał zmian w ustawie samorządowej. Zlikwidowano stare, PRL-owskie województwa (49), a w zamian powstały samorządy powiatowe i wojewódzkie. Jednym z największych powiatów w Polsce jest powiat tarnowski. Zamieszkuje go obecnie ponad 192 tys. osób. W skład powstałego przed 10 laty powiatu tarnowskiego weszło 15 gmin: Ciężkowice, Gromnik, Rzepiennik Strzyżewski, Zakliczyn, Pleśna, Tuchów, Wojnicz, Ryglice, Skrzyszów, gmina Tarnów, Lisia Góra, Żabno, Wietrzychowice, Radłów i Wierzchosławice. 1 stycznia 2003 roku do tej piętnastki dołączyła gmina Szerzyny (w 1998 roku, wbrew woli mieszkańców i ówczesnych władz gminy, Szerzyny zostały włączone do powiatu jasielskiego, ale po kilkuletniej batalii udało się jej przyłączyć do powiatu tarnowskiego). Formalnie powiaty „wystartowały” 1 stycznia 1999 roku. Wcześniej, jesienią 1998 roku, zebrała się po raz pierwszy Rada Powiatu Tarnowskiego. W pierwszej kadencji zasiadało 60 radnych. 48 to członkowie Akcji Wyborczej Solidarność, a 12 reprezentowało Polskie Stronnictwo Ludowe. Pierwszym przewodniczącym Rady Powiatu Tarnowskiego został Józef Gądek, wójt Skrzyszowa (w pierwszej kadencji samorządu powiatowego wójtowie mogli łączyć mandat gospodarza gminy z mandatem radnego powiatowego lub wojewódzkiego). Podczas sesji wyłoniono zarząd powiatu tarnowskiego. Starostą został Michał Wojtkiewicz (dzisiaj poseł PiS-u, a w latach 1990 – 1994 burmistrz Tuchowa). Stanowisko wicestarosty powierzono Wacławowi Prażuchowi (obecnie jest sekretarzem powiatu), natomiast etatowym członkiem zarządu został Tadeusz Głowacki. Na czele „odchudzonej” Rady Powiatu Tarnowskiego w drugiej kadencji, w latach 2002 – 2006, stanął Zbigniew Karciński. Fotel starosty nadal utrzymał Michał Wojtkiewicz, a „oczko” w górę poszedł Tadeusz Głowacki, który został zastępcą starosty. Etatowym członkiem zarządu wybrano natomiast Mirosława Banacha. Po wyborach parlamentarnych w 2005 roku Michał Wojtkiewicz zrezygnował z funkcji starosty - został posłem. W starostwie doszło do głębokich zmian. Zbigniew Karciński został starostą, jego miejsce w fotelu przewodniczącego zajął natomiast Kazimierz Zając. Wicestarostą tarnowskim został Andrzej Słowik (burmistrz Tuchowa w latach 1994 – 1998). Dwa lata temu, w 2006 roku, odbyły się trzecie wybory do samorządów powiatowych. Na czele zarządu powiatu, jako starosta, stanął Mieczysław Kras (zastępca burmistrza Tuchowa w latach 1998 – 2006), wicestarostą wybrano natomiast Mirosława Banacha, a etatowym członkiem zarządu został Adam Szpak. Pracami Rady Powiatu Tarnowskiego kieruje zaś Sylwester Gostek, dyrektor Zespołu Szkół w Paleśnicy, w gminie Zakliczyn.



Jubileusz 10–lecia powstania powiatu (niektórzy mówią o jego przywróceniu na mapę administracyjną Polski, uświetnił występ zespołu „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego. Jest to jeden z największych i najbardziej znanych w Polsce i na świecie zespołów artystycznych. Grupa szuka inspiracji w tradycji polskiej muzyki i tańca ludowego.
Podczas jubileuszowego koncertu wręczone pamiątkowe ryngrafy oraz dyplomy ludziom zasłużonym dla rozwoju powiatu. Wręczone je:
Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Małopolskiego; Michałowi Wojtkiewiczowi, pierwszy starosta tarnowski w latach 1998-2002, później został wybrany na kolejną kadencję w 2002 r; Józefowi Gądkowi, pierwszy przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego w latach 1998 – 2002, wójt gminy Skrzyszów; Zbigniewowi Karcińskiemu,  starosta tarnowski w latach 2005-2006; Kazimierzowi Zającowi, radny powiatu tarnowskiego II i III kadencji, przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego w latach 2005-2006; Sylwestrowi Gostkowi, przewodniczącemu Rady Powiatu Tarnowskiego od 2006 r., radny I, II i III kadencji;  Barbarze Gniadek, radna I, II i III kadencji rady Powiatu Tarnowskiego, przewodnicząca Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej we wszystkich kadencjach; Halinie Baran, w Starostwie Powiatowym w Tarnowie od początku, czyli od 10 lat, wcześniej długoletni pracownik Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie; Jadwidze Kuźdub, w Starostwie Powiatowym w Tarnowie od początku, czyli od 10 lat, wcześniej długoletni pracownik Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie; Stanisławie Wiatr – Partyce, pedagog, długoletni prezes Związku Sybiraków w Tarnowie, obecnie jest prezesem honorowym; Zdzisławowi Baszakowi, żołnierzowi 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej, uczestnikowi Wojny Obronnej 1939 r; Mirosławowi Banachowi, wicestarosta tarnowski od 2006 roku, radny I i III kadencji, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w latach 1998-2002, członek zarządu powiatu w larach 2002-2006; Wacławowi Prażuchowi, wicestarosta tarnowski w latach 1998 – 2002, sekretarz powiatu tarnowskiego od 2006 roku; Panu Tadeuszowi Głowackiemu, wicestarosta tarnowski w latach 2002-2005, wcześniej członek zarządu powiatu tarnowskiego w pierwszej kadencji istnienia samorządu w latach 1998-2002; Andrzejowi Słowikowi, wicestarosta tarnowski w latach 2005-2006, radny II i III kadencji;  Eugeniuszowi Mazurowi, radny i członek zarządu Powiatu Tarnowskiego I kadencji w latach 1998-2002; Wiesławowi Smolikowi, radny i członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego I kadencji w latach 1998-2002; Jerzemu Madejowi, radny I i II kadencji Rady Powiatu Tarnowskiego, członek zarządu powiatu tarnowskiego w latach 2002-2005; Jerzemu Wróblowi, radny Rady Powiatu Tarnowskiego II kadencji, członek Zarządu w latach 2002-2005; Stefanowi Dzikowi  - radny I i II kadencji Rady Powiatu Tarnowskiego, członek zarządu Powiatu Tarnowskiego w latach 2005-2006; Janowi Szczerbie, radny II i III kadencji Rady Powiatu Tarnowskiego, członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego w latach 2005-2006.


 
 

ZOBACZ ZDJĘCIA
Kliknij tutaj!

 

 

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt