dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Pamięci poległych

W niedzielę 7 września odbyły się uroczystości z okazji 69. rocznicy Bitwy Radłowskiej, stoczonej z hitlerowskim najeźdźcą przez żołnierzy Armii „Kraków”. W tej ciężkiej i krwawej bitwie poległo ok. 250 żołnierzy polskich. Spoczęli oni na zawsze na radłowskiej ziemi. Ponad 500 zostało rannych. Była to największa bitwa, stoczona w Wojnie Obronnej 1939 r. na terenie Małopolski.
Główna część uroczystości odbyła się na kwaterze wojskowej żołnierzy Armii „Kraków” w Radłowie. Wzięli w niej udział rodziny poległych żołnierzy z różnych stron Polski, kombatanci z Pszczyny i Tarnowa, m.in.  por. Stanisław Wójcicki, delegacje z Kół Związku Podhalan, gen. Brygady Józef Nasiadka, Zbigniew Ostrowski – Komendant Miejski Policji, Zbigniew Orzechowski – Zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Tarnowie, delegacja z Powiatu Pszczyńskiego na czele z Krystianem Szostakiem – Burmistrzem Pszczyny, Wiesław Krajewski – Starosta Dąbrowski, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej – Antoni Kura, Grupa Rekonstrukcyjna  Wrzesień 1939 r. pod dowództwem rotmistrza Dariusza Gładyszem, Kompania Reprezentacyjna II Korpusu Zmechanizowanego pod dowództwem kpt. Andrzeja Toboły.
Odczytano apel poległych i oddano salwę honorową. Po zakończeniu uroczystości  odbyło się spotkanie władz powiatu tarnowskiego z kombatantami z Pszczyny i Tarnowa oraz rodzinami żołnierzy poległych w Bitwie Radłowskiej.