dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Cmentarze uporządkowane

Kilkunastu młodych Niemców porządkowało cmentarze z I wojny światowej w powiecie tarnowskim. W tym roku pracami objęte zostały nekropolie w gminie Radłów, a konkretnie w Biskupicach Radłowskich oraz Glowie. Niemcom pomagała polska młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjlanych w Radłowie. To kolejna taka wizyta w powiecie tarnowskim. W poprzednich latach młodzież z Austrii i Niemiec porządkowała w czasie wakacji cmentarze w Tursku, w Pleśnej i w Lubince.
Na porządkowanych cmentarzach spoczywają m.in. Niemcy, którzy polegli w walkach toczonych nad Dunajcem w maju 1915 r. Okolice Radłowa były w czasie I wojny miejscem zaciętych bitew, które zamieniły większą część terenu w pustynię. Zniszczony został m.in. kościół z 1337 r. wraz z plebanią i zabudowaniami. W wyniku walk spłonęły wsie Siedlec, Biskupice Radłowskie, Glów i Łęka. Nie obyło się bez dużych strat w ludności cywilnej oraz wojskowej. – Takie spotkania to doskonała lekcja historii, zarówno dla Polaków, jak i Niemców. Nie pozwólmy, aby takie tragiczne wydarzenia jeszcze kiedykolwiek miały miejsce – mówił podczas zakończenia międzynarodowego obozu starosta tarnowski Mieczysław Kras.
Niemcy oraz ich opiekunowie byli bardzo zadowoleni z efektów pobytu w naszym kraju. Z dumą pokazywali uporządkowane nekropolie. – Sprzątając te cmentarze uświadomiłem sobie, że leżący tutaj żołnierze mieli praktycznie tyle lat co ja – opowiadał z zadumą 18-letni Dieter pochodzący z Badenii-Wittenbergii. Prace prowadzone na czterech cmentarzach polegały na koszeniu trawy, malowaniu ogrodzenia, modernizacji pomników nagrobnych. Poza tym młodzież oglądała ziemię tarnowską i Małopolskę.

To kolejna wizyta zagranicznej młodzieży w powiecie tarnowskim. W poprzednich latach młodzież z Austrii i Niemiec porządkowała w czasie wakacji cmentarze w Tursku, w Pleśnej i w Lubince. Taka międzynarodowa współpraca jest możliwa dzięki kontaktom powiatu tarnowskiego z niemiecką organizacją VDK Kassel, która finansuje pobyt młodzieży w Polsce.

Kliknij tutaj!