dzisiaj jest: 23 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Jerzy, Wojciech

Młodzież z Wojnicza w Racławicach

Młodzież ze szkoły w Wojniczu uczestniczyła w Zlocie Kawalerów Orderu Virtuti Militari, który odbył się w Racławiach. Uroczystości zorganizowano z okazji 214. rocznicy bitwy pod Racławicami oraz 63 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Order Wojenny Virtuti Militari jest nierozerwalnie związany z dziejami Polski. Od 215 lat jest najwyższym bojowym odznaczeniem żołnierza polskiego.
Spotkanie odbyło się przed pomnikiem upamiętniającym zwycięską bitwę Insurekcji Kościuszkowskiej w Racławicach. Odprawiona została polowa Msza św., po której młodzież oraz przedstawiciel Zarządu Powiatu Tarnowskiego Adam Szpak, złożyli kwiaty. – Uczniowie byli pod wrażeniem spotkania z kawalerami orderu Virtuti Militari. W czasie uroczystości 15 weteranów odebrało bowiem specjalne medale przygotowane na tę szczególną okazję – powiedział Marian Iwaniec, dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu.
 Uczniowie klas wojskowych z wojnickiej szkoły wzięli także udział w zawodach sportowych oraz konkursie wiedzy „Zwycięskie bitwy oręża polskiego oraz współczesne zadania realizowane przez Wojsko Polskie”.
W racławickim święcie uczestniczyli m.in. wicewojewoda Małopolski, szefowie formacji wojskowych z Małopolski na czele z dowództwem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie, przedstawiciele samorządów, uczniowie z innych klas wojskowych i delegacje szkół z Małopolski mających za patrona Tadeusza Kościuszkę. Zlot zakończył występ orkiestry wojskowej i żołnierski obiad.