dzisiaj jest: 24 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Będą remonty cmentarzy z I wojny

Kolejne nekropolie z czasów I wojny światowej będą remontowane za austriackie pieniądze wokół Tarnowa i Gorlic. Zapowiedział to Friedrich Schuster z Austriackiego Czarnego Krzyża, organizacji społecznej, która dba o cmentarze. Gościł on w naszym regionie na zaproszenie starosty tarnowskiego Mieczysława Krasa.

Opieką zostaną objęte nekropolie w Regietowie Tuchowie, Lichwinie i Dąbrowce Szczepanowskiej. - Po raz pierwszy pieniądze na odnowienie jednej z nekropolii w regionie pochodzić będą także od prywatnego przedsiębiorcy. Powiat porozumiał się w tej sprawie z firmą Leier z Woli Rzędzińskiej – zapowiada starosta Mieczysław Kras. .

Ponieważ na cmentarzach spoczywają żołnierze wielu narodowości, rozsiane wokół Tarnowa groby swoich rodaków odwiedzają mieszkańcy całej Europy. Obok siebie lezą: Austriacy, Polacy, Rosjanie, Czesi, Niemcy i Węgrzy, ale można tez znaleźć na tabliczkach nazwiska Słowaków, Bośniaków i Włochów. Usytuowane zazwyczaj w najpiękniejszych zakątkach Ziemi Tarnowskiej nekropolie to nie tylko pozostałości po krwawych walkach sprzed blisko 100 lat, ale tez bardzo interesujące obiekty architektoniczne z zabytkami kamieniarskimi. Na wielu z nich stoją imponujące rzeźby, cokoły i krzyże. Jednym z piękniejszych jest cmentarz w Dąbrówce Szcze­panowskiej, całkowicie odnowiony za pieniądze przekazane przez Czarny Krzyż. - Do tej pory zdobyliśmy na remonty w sumie 1,5 mln złotych. W większości pochodziły one z budżetu państwa i wojewody oraz z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - wylicza Ryszard Żądło z tarnowskiego starostwa.