dzisiaj jest: 24 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Sianko na Wigilię już w środę

Podobnie, jak w latach poprzednich, tak i tym razem przed Świętami Bożego Narodzenia ulicami Tarnowa przejedzie wóz z sianem. To prezent od gminy Skrzyszów i mieszkańców powiatu dla tarnowian. Chcemy w ten sposób ułatwić zdobycie siana tym, którzy podtrzymują zwyczaj i kładą go na wigilijnym stole.     Jak wiadomo, na wsi siana nie brakuje. Inaczej jest w mieście a wielu mieszkańców Tarnowa kultywuje tradycję wkładania sianka pod obrus w czasie wieczerzy wigilijnej bądź kładzenia go po prostu na stole. Siano symbolizuje fakt, że Jezus podczas narodzin został położony na sianie. W Polsce zwyczaj układania sianka na stole wigilijnym jest obecny od wielu wieków. Jest on jedną z tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie i jest ściśle związany z obchodami Wigilii Bożego Narodzenia podobnie jak kolędy, pasterka czy jasełka.

- Dla niektórych ludzi, gdy na stole wigilijnym jest już wszystko a wciąż brakuje sianka, bogata symbolika Bożego Narodzenia nie jest pełna. Dlatego wychodzimy im naprzeciw - podkreśla starosta Mieczysław Kras. W środę – oprócz fury siana – na ulicach Tarnowa będzie można dostać  gałęzie choinki. Rozdawaniu świątecznych prezentów towarzyszyć będzie grupa „Kumotry”, która zaprezentuje kolędy i pastorałki.

Trasa przejazdu wozu z sianem – środa, 19 grudnia 2007 r.
godz. 10.00 - sklep Galux przy drodze wyjazdowej z Tarnowa do Skrzyszowa,
godz. 11.00 - ul. Łazienna i Plac Łazienny,
godz. 12.30 -  DH Świt,
godz. 14.00 - Plac Sobieskiego,
godz. 14.30 - Rynek,
godz. 15.30 - parking przed DH ALMA.