dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

13 grudnia w Tarnowie

13 grudnia odbędą się w Tarnowie obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. W 2002 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił go, aby oddać  hołd pomordowanym i prześladowanym, a także wyrazić najwyższe uznanie dla tych, którzy organizowali opór i czynnie sprzeciwiali się represjom totalitarnego systemu. Na uroczystości zapraszają NSZZ Solidarność oraz Starostwo Powiatowe.

26 lat temu, 1981 r. w nocy, z soboty na niedzielę, Rada Państwa wprowadziła stan wojenny. Już od godziny 6 rano pierwsze programy radia i telewizji nadawały wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego. Stan wojenny pochłonął około 100 ofiar, internowano około 10 tys. osób, wielu zmuszono do emigracji. W pierwszym okresie wyłączono linie telefoniczne. Przerwana łączność została po pewnym czasie przywrócona, ale treść rozmów była już jawnie kontrolowana. Wśród internowanych znaleźli się Lech Wałęsa i większość członków Komisji Krajowej "Solidarności". W celach propagandowych internowano Edwarda Gierka oraz kilkanaście osób z jego otoczenia - grupę tę oskarżano o spowodowanie kryzysu gospodarczego.

- Sejm RP ogłasza 13 grudnia dniem pamięci ofiar stanu wojennego. W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego naszą pamięć i wdzięczność zwracamy ku tym wszystkim, którzy ponieśli ofiary na rzecz niepodległości Polski, swobód narodowych i obywatelskich. W tym dniu składać będziemy hołd bohaterom polskiej wolności, którym zawdzięczamy odrodzenie wolnej i demokratycznej Rzeczpospolitej - napisano w sejmowej uchwale z 2002 r.

Program tarnowskich uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego – 13 grudnia 2007 r.

Godz. 17.00        Kościół parafialny Św. Krzyża i Św. Filipa Neri (XX. Filipinów)
                            Msza Św. w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego

Godz. 18.00        Grób Nieznanego Żołnierza
-    hymn państwowy