dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Pojednanie na Jamnej

Święto Pojednania na JamnejDużym zainteresowaniem cieszyło się Święto Pojednania, które odbyło się 15 sierpnia na Jamnej. Zjechały tam tłumy gości z naszego regionu i innych zakątków Polski, wypoczywających w Małopolsce. Wojskowa grochówka, pokaz akrobacji samolotowej i polonez – to wszystko było magnesem przyciągającym na uroczystość zorganizowaną przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie i Duszpasterstwo Dominikanów.

„Święto Pojednania” rozpoczęło się modlitwą w miejscach pamięci, a następnie Mszą św. w intencji poległych żołnierzy. Eucharystia celebrowana była w dwóch językach – po polsku i niemiecku. To w związku z obecnością na uroczystościach konsulów Niemiec i Austrii. Żołnierze z tych państw oraz innych europejskich krajów spoczywają na licznych cmentarzach rozsianych na ziemi tarnowskiej. W czasie tegorocznego święta wspominano walczących podczas I i II wojny światowej. M.in. o tym mówił w swoim przemówieniu starosta tarnowski Mieczysław Kras. – Jesteśmy dziś na Święcie Pojednania, które łączy tradycyjny odpust jamneński i uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwaną inaczej świętem Matki Bożej Zielnej. Nasza obecność tutaj to hołd dla poległych żołnierzy a także okazja do podkreślenia wartości pojednania. To w tym regionie, nieopodal nas – w ziemnych mogiłach – spoczywają obok siebie Austriacy, Niemcy, Rosjanie, Węgrzy, Czesi, Włosi, Polacy. Walczyli na różnych frontach, w czasie I i II wojny światowej, ginęli w imię różnych idei i różnych celów. Teraz leżą obok siebie, pojednani. I jakby wołali do nas – zróbcie to samo, pojednajcie się! I dlatego nasza obecność tutaj, na Jamnej – powiedział starosta Mieczysław Kras.

Wystąpienie starosty tarnowskiego

Po południu na Jamnej uczestniczy Święta Pojednania zatańczyli poloneza i wysłuchali Misterium Jacka Kowalskiego o zaśnięciu Najświętszej Maryi Panny. Niezwykłym powodzeniem cieszyła się wojskowa grochówka serwowana przez starostę tarnowskiego. Goście chwalili jej smak i podkreślali, że najlepsza jest właśnie na Jamnej. Do grochówki serwowano placki św. Jacka, przygotowane przez ojców Dominikanów.

Szczególnym akcentem tegorocznych obchodów była obecność młodzieży z Austrii i Niemiec. W tym miesiącu przebywa ona w Pleśnej, gdzie wspólnie z polską młodzieżą porządkują cmentarze z I wojny światowej. Młodzież zza granicy poznaje nasza kulturę, historię, zawiązuje przyjaźnie. Dopełnieniem Święta Pojednania był pokaz akrobacji lotniczych przygotowany przez Aeroklub Podhalański.

"Grochówka starosty" smakowała wszystkim, szczególnie gościom zza granicy