dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Święto Pojednania na Jamnej

Kościółek na JamnejJuż 15 sierpnia na Jamnej, w Ośrodku Akademickim Duszpasterstwa Dominikanów, odbędą się uroczystości Święta Pojednania, organizowane przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie i ojca Jana Górę. Dzień wcześniej poprzedzi je niezwykła ceremonia „Radosnego Pogrzebu Matki Bożej”. Na gości, którzy przyjadą w środę na Jamną, czeka niezwykła atmosfera i prezenty: specjalnie przygotowane na uroczystości placki oraz zupa starosty – pyszna wojskowa grochówka. Będa również pamiątki związane z Janem Pawłem II i Jamną.

Święto Pojednania to uroczystość łącząca tradycyjny odpust jamneński i święto Matki Bożej Zielnej z hołdem dla poległych żołnierzy oraz ideą, szeroko rozumianego, pojednania. To wspomnienie o ofiarach krwawych wojen światowych, a szczególnie o tysiącach żołnierzy, którzy polegli na polskiej ziemi. We wspólnych mogiłach spoczywają  obok siebie Austriacy, Niemcy, Rosjanie, Węgrzy, Włosi, Polacy.

Uroczystości Święta Pojednania odbędą się w środę, 15 sierpnia, a w przededniu będzie miał miejsce „Radosny Pogrzeb Matki Boskiej”. Jest to jedyna w swoim rodzaju ceremonia o charakterze ludowym, odbywającą się tylko w czterech miejscach w Polsce (Borek Stary, Kalwaria Pacławska, Kalwaria Zebrzydowska i Jamna). Ten szczególny „pogrzeb” połączony jest z czytaniem apokryficznych tekstów o wniebowzięciu Maryi i odmawianiem Litanii Nadziei, a uwieńczy go koronacja figury Matki Bożej w drzwiach jamneńskiego sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei.

15 sierpnia, gdy przypada Odpust Jamneński, zorganizowane zostanie Święto Pojednania. „Wniebowzięcie Matki Bożej daje inspirację do ogarnięcia pamięcią i modlitwą wszystkich poległych w obronie Ojczyzny. W okolicach Jamnej znajduje się kilkadziesiąt cmentarzy żołnierzy z czasów I wojny światowej. Leżą obok siebie młodzi ludzie różnych narodowości i wyznań” - wyjaśnia ideę Święta Pojednania ojciec Jan Góra.

Święto Pojednania rozpocznie się modlitwą w miejscach pamięci, wystapieniem starosty tarnowskiego i złożeniem kwiatów na mogiłach. Następnie o godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji poległych żołnierzy. Tradycją Odpustu Jamneńskiego stał się już „Polonez na łące” po zakończeniu Eucharystii. Po południu na Jamnej będzie można wysłuchać Misterium Jacka Kowalskiego o zaśnięciu Najświętszej Maryi Panny, zaplanowano również zabawy integracyjne i kiermasz książek. Goście częstowani będą „jamieńskimi plackami” oraz grochówką starosty. Wieczorem na łące odbędą się koncerty zespołów muzycznych.

PROGRAM ŚWIĘTA POJEDNANIA
Jamna, 15 sierpnia 2007 r.

Godz. 10.00 – 10.45  –   Miejsce pamięci i pojednania:
- Wspomnienie o żołnierzach poległych podczas I i II Wojny Światowej
- Wystąpienie Starosty Tarnowskiego
- Modlitwa za zmarłych
- Złożenie kwiatów
Godz. 11.00 – 12.15  –  Msza Św. polowa w intencji poległych żołnierzy. Msza Odpustowa
Godz. 12.30 – 13.00  –  Polonez na łące
Godz. 16.00 – 19.00 – Misterium Jacka Kowalskiego o zaśnięciu Najświętszej Maryi Panny
- Zabawa integracyjna
- Kiermasz książek
Godz. 19.30 - Zabawa na łące, koncerty zespołów artystycznych

Imprezy towarzyszące: