dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Uczcili pamięć weteranów

PrzemowaDnia 2 czerwca 2021 r. w Gromniku odbyły się tradycyjnie obchody z okazji Dnia Weterana. Patronem wydarzenia był Starosta Tarnowski Roman Łucarz. Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Gromnik Bogdan Stasz i Prezes Stowarzyszenia Weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Regionu Tarnowskiego Zbigniew Burnat.

W uroczystościach wzięli udział m. in. weterani msji poza granicami państwa, uczniowie i nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych z Tarnowa i Powiatu Tarnowskiego, samorządowcy, oraz przedstawiciele organizacji społecznych. Uroczystość rozpoczęła się w ciągnięciem flagi państwowej na maszt oraz odśpiewaniem hymnu narodowego.

-"Gdybyśmy zauważyli, to przez długie lata o tych osobach mało się mówiło. W systemie komunistycznym praktycznie ich nie widziano, a służyli przecież na misjach pokojowych, stabilizacyjnych, również wojskowych na całym świecie właściwie polscy żołnierze, natomiast w 2011 r. Sejm podjął uchwałę o ustanowieniu 29 maja dniem weterana działań poza granicami państwa, dlatego my wpisujemy się w tą uchwałę. Chcemy, ażeby w ten sposób upamiętniać tych, którzy w czasie pokoju strzegą pokoju w innych krajach - w krajach, gdzie jest wojna, gdzie sytuacja jest bardzo niestabilna - i nasi żołnierze, bardzo dobrze wyszkoleni, udają się na te misje i walczą właśnie o pokój w tych krajach, pomagają tym ludziom, bo to nie tylko sama walka, ale również pomoc ludziom, którzy znajdują się w bardzo trudnej sytuacji. Przecież nasi żołnierze budują tam szkoły, budują przedszkola - a więc to jest szeroko pojęta misja, która ma na celu stabilizowanie w danym kraju sytuacji pokojowej. Natomiast nie jest to bez wpływu na sytuację w Polsce, bo wiemy dobrze, że jeżeli pokój panuje w krajach nie tak przecież daleko od nas, bo np. Kosowo czy Bliski Wschód, to również wpływa na to, że w naszej Ojczyźnie jest spokojnie i dzięki właśnie ich działaniom, od 76 lat możemy w Polsce cieszyć się pokojem" - mówił Starosta Roman Łucarz.

-"To święto jest stosunkowo młode, bo od 2012 roku, więc parę tylko było takich świąt poza naszą gminą, naszą miejscowością. Ja się cieszę, że starostwo powiatowe znów wskazało na Gromnik. To znaczy że tutaj chyba są zadowoleni z tego, co robimy i myślę, że to nie jest mój sukces, ale sukces wszystkich, bo by przygotować taką imprezę, to trzeba kilkudziesięciu osób - i to się udało" - oznajmił Wójt Gminy Gromnik Bogdan Stasz.

Podczas uroczystości zostały wręczone medale okolicznościowe oraz odznaczenia w tym między innymi srebrny medal za zasługi dla obronności kraju.  Medal ten został nadany przez Ministra Obrony Narodowej - Pani Irenie Łątce, której trzech synów pełniło nienaganną służbę wojskową. Ponadto wręczono medale za zasługi dla Stowarzyszenia Weteranów, rozdano także medale za udział w zawodach strzeleckich.

Na wniosek Prezesa Stowarzyszenia Weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Regionu Tarnowskiego i Prezesa Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Tarnowie, Prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Warszawie, płk. mgr Marek Bielec przyznał następujące odznaczenia: Krzyż z Gwiazdą Związku Żołnierzy Wojska Polskiego dla Krzysztofa Kowalskiego; Krzyżem Złotym Związku Żołnierzy Wojska Polskiego zostali uhonorowani: Justyna Kopeć, Krzysztof Kara, Wojciech Nowak, Paweł Nowak, Przemysław Nowak, Adam Sysło, Tomasz Smosna, Krzysztof Więcek, Jan Pytko, Paweł Gojżewski, Ireneusz Banek, Tadeusz Sitko; Medalem Złotym "Za wybitne zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego" odznaczono: Zbigniewa Skurnowicza, Andrzeja Byśka, Wiesława Wójcika; Medalem Srebrnym "Za wybitne zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego" odznaczono: Justynę Ornat, Piotra Szpunara, Zdzisława Gawina, Tomasza Wojtaszka, Bogdana Wójcika; Medal Brązowy "Za wybitne zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego" otrzymała Małgorzata Namysłowski; Złotym Medalem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego 40-lecia odznaczono: Bogdana Stasza, Andrzeja Korytko.

Wyróżnieni  - za kultywowanie tradycji Oręża Polskiego, udzielanie się w dziedzinie obronności i patriotyzmu wśród młodego pokolenia i lokalnych społeczności, prowadzenie ścisłej współpracy ze służbami mundurowymi i administracją samorządową - zostali najaktywniejsi samorządowcy, duchowni, przedstawiciele służb mundurowych, szkół, sponsorzy, i członkowie Stowarzyszenia Weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Regionu Tarnowskiego.
Uchwałą nr 1/ZG/2021 Prezes Stowarzyszenia Weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Regionu Tarnowskiego Zbigniew Burnat wyróżnił: Gwiazdą Weterana Działań Poza Granicami Państwa: Pawła Bałuta, Zbigniewa Panka, Tomasza Cichonia, Stanisława, Kozioła, Józefa Kozioła; Srebrny Medal Za Zasługi Stowarzyszenia Weteranów otrzymali: Roman Łucarz, Jacek Hudyma, Tomasz Banek; Brązowy Medal Za Zasługi Stowarzyszenia Weteranów trafił do: ks. mjr. Krzysztofa Kary, Pawła Prentoty, Czesława Małka, Stanisława Kozioła, Józefa Kozioła; Medalem Pamiątkowym Stowarzyszenia Weteranów oznaczeni zostali: Justyna Kopeć, Justyna Ornat, Stanisław Gorczyca, Paweł Bałut, ppłk. Andrzej Korytko, Michał Potaczek, Arkadiusz Podraza, Paweł Gojżewski, Bogdan Wójcik, Przemysław Panek, Radosław Panek, Leszek Brogula.

Na zakończenie uroczystości wystąpiły uczennice klasy wokalno-aktorskiej gromnickiego liceum.
Po oficjalnej części odbył się poczęstunek na placu przy Amfiteatrze Letnim.

Poniżej zdjęcia z uroczystości.

Uczestnicy wydarzenia siedzą, słuchając przemówienia

Uczniowie w mundurach i z flagami stoją na baczność

Widok z boku na siedzących uczestników spotkania

Przemowa Starosty Tarnowskiego