dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Na zdjęciu Starosta Tarnowski Roman ŁucarzStała się swoistym testamentem wolności, niepodległości i obywatelskości dla kolejnych pokoleń. Była i jest symbolem działań patriotycznych i walki o reformę państwa. Pierwsza w Europie, a druga na świecie. 3 maja obchodzić będziemy 230. rocznicę podpisania Ustawy rządowej z 1791 roku, która miała wprowadzić Polskę na tory nowego rozwoju i dać jej szansę pójścia w kierunku nowoczesnych przemian politycznych

Słowa preambuły Ustawy Rządowej z 3 maja 1971 roku najlepiej wskazują na intencje jej autorów: „Wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą, egzystencję polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, chcąc na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic z największą stałością ducha, niniejszą konstytucję uchwalamy”.

Było to wielkie dzieło ówczesnego młodego pokolenia Polaków, składające się z 11 artykułów, które odegrały wielką rolę w dziejach Rzeczypospolitej. Toczono o nie wojny i powstania. W okresie PRL-u święto 3 maja zniknęło z kalendarza świąt państwowych w 1951 roku. Przez lata osoby, które chciały zamanifestować swoją pamięć o Konstytucji z 1971 roku były w różny sposób represjonowane. Dopiero po przemianach politycznych w 1989 roku można znów oficjalnie świętować dzień triumfu bardzo nowoczesnego, oświeceniowego myślenia o państwie i prawie.

Od 2004 roku dzień wcześniej, 2 maja swoje oficjalne święto na również polska flaga. W tym dniu z dumą eksponujemy biało-czerwone flagi na zewnątrz – w oknach i balkonach swoich mieszkań, przed domami, budynkami i siedzibami różnych instytucji.

Samorząd powiatu tarnowskiego corocznie organizował uroczyste obchody z okazji Dnia Flagi RP oraz Konstytucji 3 Maja. W tym roku duże wydarzenie nie może się odbyć ze względu na sytuację związaną z pandemią koronawirusa.

Starosta tarnowski apeluje do mieszkańców o wywieszenie flag na święto majowe

- Tegoroczne majowe święto w powiecie tarnowskim, podobnie jak w innych rejonach w kraju i na świecie, będzie obchodzone bardzo skromnie, bez oprawy patriotycznej i artystycznej – mówi starosta Roman Łucarz. Można jednak uczcić to święto w inny sposób. Na przykład poprzez refleksję nad współczesnym dziedzictwem Konstytucji 3 Maja, przeczytanie jakiejś publikacji czy obejrzenie filmu historycznego o tym wielkim dziele sprzed 230 lat. Mam nadzieje, że za rok wszystko wróci już do normy i 3 maja będziemy mogli obchodzić bardziej uroczyście, zgodnie z naszą tradycją.

Starosta apeluje do mieszkańców o wywieszenie biało-czerwonych flag 2 i 3 maja. – Pokażmy w ten sposób nasze przywiązanie, ale również naszą dumę z osiągnięć naszych przodków i bogatego dziedzictwa Polski. Ja osobiście jestem bardzo przywiązany do symboli narodowych. U mnie przed domem biało-czerwona powiewa przez cały rok – wyznaje Roman Łucarz.