dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Za nami szczególny Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

Logo Powiatowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

21 marca po raz kolejny obchodzony był Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Tegoroczne obchody pod hasłem #CONNECT, podobnie jak w 2020 r., były szczególne. Nie można się było spotkać razem, więc jedynie w mediach społecznościowych został uczczony ten wyjątkowy dzień przy muzyce!

Połączyła nas nie tylko solidarność z Osobami z zespołem Downa, ale również muzyka. Małopolski Oddział PFRON podzielił się z Państwem niespodzianką, którą specjalnie na tegoroczne obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa przygotowała 9 – letnia niezwykła dziewczynka Ola Jarosz wraz ze swoim tatą Tomaszem – muzykiem, zwycięzcą wiosennej edycji Szansy na Sukces - Opole 2020 oraz wokalistą zespołu Lachersi. Muzyka to jedna z wielu pasji, która Ich łączy!

Plakat informujący o wydarzeniu, przedstawiający tatę i siedzącą mu na kolanach córkę z Zespołem Downa

Dlaczego #CONNECT?
Za nami trudny rok, który postawił przed wszystkimi wiele wyzwań. Wprowadzone obostrzenia w szczególny sposób dotknęły osoby niepełnosprawne, m.in. Osoby z zespołem Downa. Bardzo dużo placówek i ośrodków było zamkniętych. Uczestnicy zajęć przez dłuższy czas pozostawali w domach. Wszyscy szukali alternatywnych rozwiązań, by nikt nie pozostał w tyle. Terapeuci szukali nowych sposobów łączenia się, prowadzili zajęcia zdalne, dzwonili do swoich podopiecznych, dostarczali materiały na zajęcia on-line. Uczestnicy zajęć, będąc w domu kontaktowali się z terapeutami i przyjaciółmi. W mediach społecznościowych wszyscy dzielili się pomysłami, doświadczeniem i wiedzą. Pozytywnym aspektem zamknięcia jest otworzenie się społeczeństwa na nowe możliwości. Pomimo zamknięcia wszyscy się łączyli i starali się wprowadzać pozytywne zmiany, by być dla siebie wsparciem w trudnych chwilach. Pandemia przywróciła solidarność i chęć niesienia pomocy innym. #CONNECT – hasło tegorocznych obchodów, ma na celu zwrócenie uwagi na problemy z jakimi borykały się ostatnio Osoby z zespołem Downa i jak ważne jest znalezienie nowych sposobów łączenia się, które są dostępne dla każdego.

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. 21. dzień trzeciego miesiąca roku - nie jest przypadkowy, ponieważ wiąże się z istotą wady genetycznej - trisomią chromosomu 21. Pamiętajmy, że Osoby z zespołem Downa mogą i decydują o sobie. Mają też prawo do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Pandemia koronawirusa i wprowadzone w związku z tym obostrzenia bardzo dotknęły osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

Okażmy szacunek i wsparcie nie tylko 21 marca, ale przez cały rok! Bądźmy #CONNECT – łączmy się, pomagajmy i nie pozwólmy nikomu pozostać w tyle!