dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Otwarto oferty na dokończenie remontu mostu w Ostrowie

logo starostwo powiatowe miniOtwarto oferty na wykonanie drugiego etapu remontu mostu nad Dunajcem w Ostrowie. Wszystkie są poniżej wartości kosztorysowej inwestycji. Najniższa to 27,5 mln zł. Przedstawiło ją konsorcjum firm z Rzeszowa i Kielc.

Most nad Dunajcem w miejscowości Ostrów został wybudowany w 1971 roku. Od tego czasu nie był przebudowywany. Od 1999 roku odpowiedzialność za ten obiekt przejął samorząd powiatowy, zaś od 2007 roku znajduje się on w obszarze działalności powstałego wówczas Powiatowego Zarządu Dróg.

Obiekt był poddawany ekspertyzom stanu technicznego w latach 2011, 2015 i 2018. W 2019 roku została wykonana ekspertyza konstrukcyjna wraz z obliczeniami statyczno-wytrzymałościowymi i sprawdzeniem nośności obiektu z obowiązującymi warunkami technicznymi jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie. Ponadto prof. dr. hab. inż. Tomaszowi Siwowskiemu z Politechniki Rzeszowskiej zlecone zostało wykonanie opinii technicznej, której celem było sprawdzenie poprawności wykonanej ekspertyzy oraz ocena stanu technicznego konstrukcji pod kątem możliwości utrzymania ruchu na obiekcie. Opinia była jednoznaczna – most trzeba było zamknąć, bo nie można było ryzykować jego dalszej eksploatacji. Pęknięcia konstrukcji stalowej i spoin powiększały się z dnia na dzień.

W 2020 roku za blisko 7 mln zł zrealizowany został pierwszy etap prac remontu obiektu. Rozebrana została górna konstrukcja i przełożona kanalizacja z gminy Wierzchosławice.
W tym roku ogłoszony został przetarg na dokończenie remontu mostu. Właśnie otwarto oferty. Zainteresowanie wyraziło dziewięć firm. Najniższą – 27,5 mln zł złożyło konsorcjum firm Wolmost z Rzeszowa razem z firmą partnerską Mostostal Kielce. Najdroższa propozycja wyniosła przeszło 35 mln zł, co i tak jest poniżej wartości kosztorysowej.

W tej chwili trwa badanie przedstawionych dokumentacji. Rozstrzygnięcie przetargu powinno nastąpić na początku przyszłego miesiąca.