dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Obchody 175. rocznicy rzezi galicyjskiej

Miniatura przedstawia ujęcie ze spotkania na cmentarzuZ okazji obchodów 175. rocznicy rzezi galicyjskiej, jednego z najdramatyczniejszych wydarzeń w historii lokalnej i dziejach Polski, odbyło się spotkanie modlitewne przy Mogile Ofiar Rabacji na Starym Cmentarzu w Tarnowie. Uczestniczyli w nim samorządowcy z powiatu tarnowskiego, w tym starosta Roman Łucarz.

 

Od wielu lat środowiska skupione wokół Festiwalu Niepodległości, a teraz także instytucjonalnie wokół Fundacji Promocji Dziedzictwa Lokalnego PRO PATRIA SEMPER starają się kultywować pamięć o tych dramatycznych, bratobójczych aktach i ich ofiarach, rozważając jednocześnie ich przyczyny i konsekwencje, a także wyciągać z tych rozważań konieczne dla całej wspólnoty narodowej wnioski i przestrogi.

W tym roku, z powodu panującej wciąż pandemii, obchody rocznicowe miały charakter jedynie symboliczny.

- Rzeź galicyjska jest jedną z najtragiczniejszych kart nie tylko lokalnej historii, ale dziejów polskich – twierdzi starosta Roman Łucarz. – Trzeba przywoływać prawdę o tych wydarzeniach nie po to, aby sądzić, ale po to, aby poddawać refleksji współczesnego pokolenia prawdę o tajemnicy ludzkiej natury. Człowiek, jeśli się zagubi, może dokonywać złych i okrutnych czynów.

Członkowie Zarządu Powiatu Tarnowskiego składają wieńce na mogile
Obchody 175. rocznicy rzezi galicyjskiej, jednego z najdramatyczniejszych wydarzeń w historii lokalnej i dziejach Polski odbyły się przy Mogile Rabacyjnej na Starym Cmentarzu w Tarnowie, w której pochowanych jest 207 ofiar rzezi, osób mieszkających i okrutnie pomordowanych w różnych miejscowościach naszego regionu, również tych znajdujących się na terenie miasta Tarnowa oraz obecnych powiatów: tarnowskiego, dąbrowskiego, brzeskiego, dębickiego i mieleckiego.

Członkowie Zarządu Powiatu Tarnowskiego przy mogile

Musimy Polsce i światu przypominać nie tylko o bolesnej martyrologii, bohaterach i ofiarach dramatycznych doświadczeń historycznych oraz ich krwawym przebiegu, ale także chlubną prawdę o tym, jak z traumą wywołaną tymi tragicznymi doświadczeniami poradziła sobie nasza lokalna wspólnota. W tym przypadku, prawdę o tym, jak proces zrozumienia przyczyn, ekspiacji oraz zadośćuczynienia za poczynione zło przyczynił się do uzyskania narodowej świadomości przez potomków uczestników rabacji, a następnie przysłużył świętej sprawie niezależnego bytu wolnej Ojczyzny. Owa roztropna reakcja na narodową tragedię, przyczyniła się bowiem także do tego, że to właśnie tutaj, a nie gdzie indziej, realnie zaczęła się w 1918 roku odradzać wolna Polska.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt