dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Razem na rzecz rozwijania i promowania kultury

Występ na scenie z oddaliCztery instytucje, które zasięgiem swojego działania obejmują również powiat tarnowski - Centrum Sztuki Mościce, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Biblioteka Pedagogiczna oraz Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli - ośrodek w Tarnowie, podpisały porozumienie o współpracy. Jego celem jest połączenie sił i środków, aby wspólnie pielęgnować, rozwijać i promować kulturę, edukację, czytelnictwo oraz wartości patriotyczne i niepodległościowe.

W porozumieniu zapisano, że placówki będą działać razem, na rzecz podtrzymywania międzypokoleniowej transmisji kulturowej i patriotycznej. Partnerzy zobowiązali się działać wspólnie na rzecz budowania postaw patriotycznych, w szczególności umiłowania oraz szacunku dla własnej Ojczyzny. Istotnym elementem ma być krzewienie tradycji patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, a także promowanie twórców, dzieł, bohaterów i postaci związanych z Małopolską.

Uczestnicy spotkania siedzą na widowni i oglądają występ, ujęcie z boku

„W celu połączenia sił i środków, aby w rzeczywistości XXI wieku i na miarę wyzwań współczesności wspólnie pielęgnować, upowszechniać, rozwijać i promować kulturę oraz wartości patriotyczne i niepodległościowe” – to fragment porozumienia o współpracy zawartego pomiędzy czterema tarnowskimi instytucjami kulturalno-edukacyjnymi województwa małopolskiego. Podpisane zostało w obecności poseł na Sejm RP Anny Pieczarki, marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego, wicemarszałka Łukasza Smółki, Marty Malec-Lech z zarządu województwa, oraz wiceprzewodniczącego sejmiku województwa Wojciecha Skrucha. Obecni byli również przedstawiciele zarządu powiatu tarnowskiego – starosta Roman Łucarz, wicestarosta Jacek Hudyma, oraz etatowy członek zarządu Tomasz Stelmach.

Przemowa Witolda Kozłowskiego

- Bardzo ważna jest synergia między naszymi jednostkami w rożnych częściach Małopolski. Łącząc siły logistyczne i zasoby ludzkie można działać o wiele efektywniej, osiągać ambitne cele i sprawnie organizować różnego rodzaju przedsięwzięcia z jak najszerszym zaangażowaniem dzieci i młodzieży - na czym mi szczególnie zależy. Każda z tych czterech instytucji dysponuje przecież sporym potencjałem, zarówno intelektualnym, jak i zapleczem technicznym. Istotne jest też korzystanie z wzajemnych doświadczeń i kontaktów - powiedział marszałek Witold Kozłowski.

Występ zespołu i widownia z oddali

Porozumienie podpisane zostało w siedzibie Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie. Spotkanie uatrakcyjnił występ Zespołu Pieśni i Tańca "Świerczkowiacy".

Występ zespołu, ujęcie z tyłu, również na widownię

Członkowie zespołu tańczą i śpiewają

Fot. Paweł Topolski