dzisiaj jest: 27 lutego 2021 r.   ::    imieniny: Anastazja, Wiktor, Gabriel

koronawirus nfz

Symboliczna manifestacja pamięci i przywiązania do idei Witosa

witos 1 mini„Wierzchosławice to miejsce szczególne, wpisane w polską historię i tożsamość, a te spotkania są wspaniałą manifestacją pamięci i przywiązania do wartości, którym Wincenty Witos poświęcił całe swoje życie” – napisał m.in. prezydent RP Andrzej Duda do uczestników uroczystości 147. rocznicy urodzin wybitnego przywódcy chłopskiego w jego rodzinnej miejscowości. W tym roku obchody były o wiele skromniejsze i miały bardziej symboliczny charakter ze względu na pandemię koronawirusa.

witos przemarsz

Prezydent Andrzej Duda w poprzednich latach osobiście uczestniczył w wierzchosławickich uroczystościach. Teraz reprezentował go zastępca szefa kancelarii, minister Piotr Ćwik, który właśnie odczytał list od głowy państwa:

„Jak co roku gromadzą się Państwo, aby uczcić rocznicę urodzin tego wielkiego Polaka – wybitnego działacza politycznego, państwowca i męża stanu, który zasłużył się Ojczyźnie i polskiej wsi w najbardziej znamienity sposób. Te spotkania są wspaniałą manifestacją pamięci i przywiązania do wartości, którym Wincenty Witos poświęcił całe swoje życie (…) Wiernie rozwijają Państwo tradycję, ukształtowaną w ciężkich latach rządów komunistycznych. Wbrew zakazom władz, próbującym wymazać z polskiej historii tę wybitną postać, spotykali się tutaj przy grobie przywódcy ruchu ludowego działacze NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” – ludzie wielkiego serca i odwagi, kontynuatorzy drogi wolności i godności, którą podążał Wincenty Witos”.

Prezydent przypomniał, że w tym roku obchodzić będziemy 40. rocznicę rejestracji rolniczej „Solidarności”, powstałej w efekcie chłopskich protestów przeciwko złu komunistycznego systemu i zalegalizowanej w wyniku zwycięskich Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. Zapewnił, że nigdy nie zapomni o wkładzie polskiej wsi w polską wolność , w obronę fundamentalnych wartości, które prowadzą nasz naród od ponad tysiąca lat, w umacnianie podstaw polskiego bytu.

Odczytany został również list od premiera Mateusza Morawieckiego. Zwrócił się w nim m.in. z podziękowaniami do rolników:
„Szczególnie dziękuję za plony zebrane w niezwykle dramatycznym dla nas wszystkich, ubiegłym roku naznaczonym pandemią. Dzięki Państwa poświęceniu w Polsce ani przez chwilę nie zabrakło chleba. Tutaj w Wierzchosławicach podtrzymujecie Państwo pamięć o naszej wspólnej historii i jej wielkich twórcach” – napisał premier.

Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność”, poseł Teresa Hałas podkreśliła, że postać Wincentego Witosa jest bardzo ważna dla idei rolniczego Związku, obchodzącego w tym roku 40. rocznicę powstania .
- Traktujemy Wincentego Witosa jako ojca ideałów nie tylko rolniczych, ale ideałów całej Ojczyzny i całego narodu polskiego – powiedziała.

witos kosciol

Uczestnicy tegorocznych obchodów rocznicy urodzin wielkiego Polaka tradycyjnie najpierw wzięli udział we mszy św. w wierzchosławickim kościele parafialnym, a następnie złożyli wieńce i wiązanki kwiatów przy Grobie Witosa.

witos 11 dobre

Oprócz ministra w Kancelarii Prezydenta RP Piotra Ćwika i władz krajowych oraz regionalnych rolniczej „Solidarności” wzięli w nich udział również m.in. poseł Anna Pieczarka, wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, samorządowcy – starosta tarnowski Roman Łucarz, wicestarosta Jacek Hudyma, burmistrz miasta i gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, wójt Wierzchosławic Andrzej Mróz oraz dyrektor Lasów Państwowych w Krakowie Jan Kosiorowski.

witos 2