dzisiaj jest: 27 lutego 2021 r.   ::    imieniny: Anastazja, Wiktor, Gabriel

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

covid 19 informacje z powiatu

tarcza antykryzysowa

baner top esop

147 urodziny Witosa w Wierzchosławicach

rozmiar tekstu w artykule:

logo starostwo powiatowe mini

W najbliższą niedzielę (24 stycznia) w Wierzchosławicach upamiętniona zostanie 147 rocznica urodzin wybitnego przywódcy chłopskiego i trzykrotnego premiera II RP Wincentego Witosa. Organizatorem tradycyjnie odbywającej się od 2014 roku w tym czasie uroczystości jest NSZZ RI „Solidarność” we współpracy z Samorządem Powiatu Tarnowskiego.

Obchody rocznicy urodzin Witosa w jego rodzinnej miejscowości to kontynuacja potajemnych spotkań przy Grobie wielkiego Polaka z lat osiemdziesiątych minionego stulecia, które gromadziły wielu działaczy antykomunistycznej opozycji. Wznowione zostały w 2014 roku z inicjatywy rolniczej „Solidarności”. Corocznie do Wierzchosławic przyjeżdżają w styczniu do Wierzchosławic nie tylko delegacje rolników z całego kraju, ale także znane postacie życia publicznego.

Na obchodach rocznicy urodzin Witosa dwukrotnie obecny był prezydent Andrzej Duda (wcześniej przyjeżdżał również jako poseł na Sejm RP i poseł do Parlamentu Europejskiego), brali w nich udział premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, ministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy różnych szczebli.
Scenariusz uroczystości co roku był podobny. Najpierw odprawiana była msza św., potem był przemarsz pod Grób Witosa, a następnie odbywała się konferencja naukowa w Centrum Kultury Wsi Polskiej na temat aktualnych problemów i wyzwań przed polskim rolnictwem.

W tym roku – ze względu na pandemię koronawirusa – obchody będą o wiele skromniejsze i odbywać się będą w ścisłym reżimie sanitarnym.

Na godzinę 11 zaplanowano Mszę Świętą w Kościele Parafialnym w Wierzchosławicach w intencji Ojczyzny oraz polskich rolników. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą pod Grób Witosa, gdzie złożone zostaną wieńce i wiązanki kwiatów. W planie jest również krótka modlitwa w tym miejscu.

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:22
Wczoraj:1363
W tym tygodniu:6063
W tym miesiącu:28565
Ogółem:1743038

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is a Joomla Security extension!