dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Kolejna kapliczka odzyskała dawny blask

Kapliczka miniaturaZakończył się trzeci etap prac konserwatorsko - restauratorskich zabytkowej kapliczki z 1887 roku, położonej w Ryglicach na terenie zespołu pałacowo - parkowego rodziny Szczepańskich, wpisanego do rejestru zabytków województwa małopolskiego.

Co roku, pod hasłem "Kapliczki Małopolski", odbywa się nabór zgłoszeń od jednostek samorządu terytorialnego, które podejmują prace konserwatorskie przy zabytkowych kapliczkach, położonych na obszarze województwa małopolskiego.

W ramach tego programu, pieniądze otrzymał także powiat tarnowski na renowację kapliczki z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1887 roku w Ryglicach. Dzięki tej dotacji, w grudniu ubiegłego roku zakończył się trzeci etap renowacji, w trakcie którego przeprowadzono konserwacje techniczną i estetyczną postumentu kapliczki - na ten cel powiat tarnowski otrzymał 10 tys. zł.

Zabytkowe kapliczki od wieków stanowią istotny element krajobrazu kulturowego Małopolski, są także świadectwem religijności mieszkańców naszego regionu.
Poniżej stan kapliczki przed renowacją:

Zdjęcie kapliczki przed renowacją

oraz po renowacji:

Zdjęcie kapliczki w pracowni, po renowacji

Kapliczka w Ryglicach po renowacji

Kapliczka w Ryglicach po renowacji, ujęcie z tyłu

Monument kamienny z opisem na kapliczce

Baner informujący o środkach pieniężnych na konserwację kapliczki, wbity w trawę