dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

14 czerwca przypada 80. rocznica deportacji pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz

80 rocznica kl miniZe względu na sytuację spowodowaną pandemią koronawirusa obchody rocznicy deportacji pierwszego transportu Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz będą miały inny niż pierwotnie planowano charakter. Program głównych obchodów będzie dostosowany do ograniczeń wynikających z zagrożenia pandemią. Wiele zaplanowanych wydarzeń odbywać się będzie w przestrzeni internetowej.

14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758.
Zgodnie z najnowszymi ustaleniami, z 728 deportowanych więźniów, wojnę przeżyło 325 osób, zginęło 292, a w przypadku 111 los jest nieznany.

obchody wstep 2020

13 czerwca uruchomiona zostanie specjalna strona poświęcona więźniom I Transportu: www.pierwszytransport.tarnow.pl

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

Plac Sobieskiego
Wystawa planszowa – I Transport

godz. 11.00 – 18.00
Galeria na dworcu PKP w Tarnowie
„Przeciw wojnie. 80 rocznica pierwszego transportu do KL Auschwitz”
Wystawa dzieł sztuki współczesnej z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej, uzupełniona o specjalnie wypożyczone prace oraz archiwalia; prace m.in. Mariana Kołodzieja, Wilhelma Sasnala, Joanny Srebro, Grzegorza Sztwiertni, Józefa Szajny.

godz. 17.00
Uroczystość przy Pomniku I Transportu do KL Auschwitz

godz. 18.00
Uroczysta Msza Święta – Bazylika Katedralna

godz. 9.00
- Przemarsz ulicami miasta (Pomnik I Transportu, ul. Wałowa, Krakowska, rampa kolejowa)
- złożenie Świateł Pamięci - dworzec PKP w Tarnowie

godz. 9.00 – 16.00
Wystawa „Przeciw wojnie. 80. Rocznica pierwszego transportu do KL Auschwitz”
Galeria na dworcu PKP w Tarnowie

godz. 12.00
Tarnów 14 czerwca 1940-2020
Impreza okolicznościowa w Amfiteatrze Letnim, przy ul. Kopernika

80 rocznica kl tarnow

Fot. archiwum http://www.auschwitz.org/

Specjalnie na rocznicę TVP Kraków oraz Muzeum Auschwitz przygotowało film dokumentalny "Pierwszy transport do Auschwitz. Post Scriptum" poświęcony historii pierwszego transportu Polaków do Auschwitz 14 czerwca 1940 r. oraz genezie powstania tego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Premiera na antenie TVP3 Kraków 14 czerwca o godzinie 17.40 (film można będzie oglądać także na stronie www.krakow.tvp.pl oraz w aplikacji TVP).