dzisiaj jest: 8 lipca 2020 r.   ::    imieniny: Elżbieta, Adrian, Edgar

koronawirus nfz

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tarnowie w sprawie zanieczyszczania przestrzeni miejskich

gis mini1Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tarnowie w oparciu o pismo Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 18 maja 2020 r. znak HŚ.NS.540.166.2020 w sprawie zanieczyszczania przestrzeni miejskich (ulic, chodników) przez mieszkańców zużytymi środkami ochrony osobistej, w postaci maseczek i rękawiczek, stosowanymi w czasie pandemii, mając na uwadze zadania własne gmin, do których należą kwestie związane z utrzymaniem czystości i porządku na terenie podległym na terenie podległym właściwemu urzędowi - rekomenduje podjęcie działań informacyjnych i edukacyjnych skierowanych do obywateli.

Postępowanie z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SAR-CoV-2 regulują wytyczne Ministra Klimatu i Głównego Inspetora Sanitarnego, zgodnie z którymi osoby zdrowe powinny wrzucać zużyte maseczki i rękawiczki jednorazowe do pojemnika/worka na odpady zmieszane.

Niezbędnym jest informowanie obywateli o tym, że zużyte środki ochronne stanowią zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa i nieprzestrzeganie zasad utrzymania czystości stwarza niebezpieczeństwo zarówno dla zdrowia jak i środowiska. Ponadto wyrzucenie lub pozostawienie odpadów w każdym miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym jest wykroczeniem. W art. 145 Kodeksu wykroczeń znajduje się zapis: "Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany".

W trosce o zdrowie wszystkich Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tarnowie apeluje o zwrócenie szczególnej uwagi na sygnalizowany problem, weryfikację sytuacji na podległym obszarze oraz podjęcie ewentualnych działań edukacyjno-szkoleniowych obywateli celem należytego wywiązywania się z obowiązku utrzymania czystości na podległym danemu obywatelowi terenie.