dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Poszkodowani przez huragan znów mają dach nad głową

Wiatr wyrządził ogromne szkodyPoszkodowani przez huragan mieszkańcy Bogumiłowic w gminie Wierzchosławice mają już dach nad głową. Wichura, która przeszła nad tą miejscowością dwa tygodnie temu wyrządziła ogromne spustoszenia. Wiatr zerwał 16 dachów, a uszkodził w sumie ponad 30. Szkody były także w 40 budynkach gospodarczych. Szacuje się je na 250 tys. złotych.

Jak mówi wójt Wiesław Rajski gmina wypłaciła poszkodowanym zasiłki w wysokości ponad 100 tys. złotych, pomogła także naprawić dachy osobom starszym - sytuacja jest już opanowana. - Tylko niektóre budynki były ubezpieczone, dlatego musieliśmy różnicować tę pomoc. Na pieniądze z ubezpieczenia będą czekać kilka miesięcy a tak się żyć nie da, dlatego musieliśmy wkroczyć z pomocą. Ona może nie będzie wystarczająca, ale w znacznym stopniu powinna przywrócić stan domu do pierwotnego - mówi Wiesław Rajski.

Wichura zniszczyła także 50 tys. metrów sześciennych drzewa w lasach na terenie 220 hektarów. Poważnie uszkodzony został także dach kościoła w Bogumiłowicach. Pieniądze na jego naprawę przekazała kuria diecezjalna i ordynariusz tarnowski. Biskup Wiktor Skworc wybiera się w niedzielę do Bogumiłowic, gdzie odprawi Mszę św. i odwiedzi najbardziej poszkodowanych mieszkańców.

Także Caritas diecezji tarnowskiej pomoże poszkodowanym z Bogumiłowic przy zakupie materiałów budowlanych.

Źródło - RDN Małopolska