dzisiaj jest: 21 lutego 2020 r.   ::    imieniny: Eleonora, Feliks, Kiejstus
Powiat Tarnowski
Gmina Ciężkowice
Powiat TarnowskiLeśna droga

Uczniowie ZSP w Zakliczynie uczestniczyli w zajęciach „Szkoły Lusławickiej”

spotkanie luslawice miniStypendyści Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci gościli w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach na warsztatach muzyki kameralnej, wzbogaconych o pozamuzyczne aspekty, służące odkrywaniu nowych ciekawych dziedzin i poznawaniu świata z różnych stron.

Był to również czas, w którym uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie mieli okazję pracować nad własnym rozwojem, poszerzaniem pasji, uzdolnień, rozbudzaniem aspiracji edukacyjnych, uczestnicząc w spotkaniach z wykładowcami i tutorami pracującymi z młodzieżą w ramach „Szkoły Lusławickiej”. Zajęcia te odbywały się w tym roku już po raz piąty. Wszystkie spotkania były bezpłatne, a mentorzy traktowali młodzież z ogromną życzliwością.

spot luslawice duze
Z uczniami spotkali się: prof. Barbara Bibik z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która z pasją omawiała problematykę „Antygony” Sofoklesa; prof. Igor Kraszewski z Wydziału Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który przybliżył tajniki sztuki barokowej ze szczególnym uwzględnieniem muzyki tego okresu; Sebastian Sobierski z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W tym przypadku uczniowie oglądali barwy i słyszeli dźwięki kosmosu oraz obserwowali budowę wszechświata. Ponadto uczniowie drugiej klasy uczestniczyli w zajęciach z kaligrafii, prowadzonych przez Grzegorza Barasińskiego, a także analizowali rolę muzyki w reklamie, przy wsparciu Pauliny Książek - doktorantki i studentki Wydziału Nauk o Sztuce Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nie zabrakło również zajęć na temat analizy i interpretacji tekstu, prowadzonych przez dra Michała Mizerę z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Teatralnej w Warszawie. Młodzież poznała zasady aplikowania do Funduszu oraz poszukiwała odpowiedzi na pytania związane z celowością poznawania łaciny i kultury antycznej.

logo krajowy fundusz na rzecz dzieci

Podsumowanie wspólnych działań stanowił koncert muzyki kameralnej w wykonaniu uczestników warsztatów, w trakcie którego uczniowie ZSP złożyli podziękowanie Marii Mach - dyrektorowi Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, za kolejne rozwijające doświadczenia.