dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Wokół problematyki cmentarzy wojennych z I wojny światowej na konferencji w Pleśnej

lowczowek sto lat mini6 listopada w Centrum Kultury w Pleśnej odbędzie się konferencja historyczna „Świadectwa Wielkiej Wojny w krajobrazie Powiatu Tarnowskiego i Gminy Pleśna”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.00 i potrwa do godz. 12.00. Do udziału w wydarzeniu zapraszają Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Wójt Gminy Pleśna Józef Knapik oraz LGD Dunajec-Biała.

Na wstępie konferencji Wójt Józef Knapik przybliży współpracę pomiędzy Austriackim Czarnym Krzyżem a Gminą Pleśna w zakresie utrzymania i odnowy cmentarzy z I Wojny Światowej. Z kolei prof. dr hab. Andrzej Olejko zabierze głos na temat: „Etos orląt niepodległej 1914-1919. Spod Łowczówka do niepodległej…”. Historyk specjalizuje się w historii wojskowości, w Polskim Radiu Rzeszów realizuje cykl audycji „Wojny - Kampanie - Militaria”, jest współpracownikiem redakcji i programów historycznych, autorem wielu publikacji naukowych i popularno-naukowych.

Następnie Janusz Kozioł, zastępca dyrektora ds. naukowych w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, zaprezentuje temat: „Mieszkańcom (…) polecam wykonywanie codziennych czynności. Tarnów i okolica w pierwszych miesiącach okupacji rosyjskiej (listopad 1914 - luty 1915)”. Dr Agnieszka Partridge przygotowała wykład pt. „Opowiem Wam o Łowczówku. Czesław Lipiński i cmentarz legionistów”. Pod redakcją Agnieszki Partridge powstała książka „Opowiem Wam o Łowczówku…”. Publikacja stanowi cenny zbiór wspomnień, unikalnych dokumentów czy fotografii Czesława Lipińskiego. Założyciel PTTTK był społecznikiem mocno zaangażowanym w ochronę cmentarza wojennego nr 171 w Łowczówku, za co otrzymał tytuł Kawalera „Virtuti Civili”. Na cmentarzu, będącym największą nekropolią Legionistów Polskich w Małopolsce, spoczywają między innymi Legioniści I Brygady Legionów Polskich, polegli w boju pod Łowczówkiem, który rozegrał się w dniach od 22 do 25 grudnia 1914 roku. Wzmianka o bitwie pod Łowczówkiem widnieje na tablicy przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Konferencja odbędzie się w ramach projektu „Dziedzictwo Wielkiej Wojny w krajobrazie oraz pamięci - Powiat Tarnowski i Gmina Pleśna”, współfinansowanego ze środków Województwa Małopolskiego. W projekcie przewidziano także wydanie przewodnika po bitwie i cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku. W ramach projektu „Dziedzictwo Wielkiej Wojny w krajobrazie oraz pamięci - Powiat Tarnowski i Gmina Pleśna”, poza konferencją i publikacją, zaplanowano też zorganizowanie wieczoru autorskiego poświęconego książce.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt