dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

O rozwoju powiatu na spotkaniu w Kąśnej

Spotkanie samorządowców w Kąśnej DolnejParlamentarzyści, radni województwa Małopolskiego, wójtowie i burmistrzowie przyjechali do Kąśnej Dolnej na zaproszenie starosty tarnowskiego Mieczysława Krasa. Było to pierwsze w nowej kadencji spotkanie władz powiatu z reprezentantami władzy różnego szczebla.

W trakcie narady omówiono problematykę związaną z rozwojem naszego regionu, przedstawiono najważniejsze wyzwania jakie stoją przed samorządami oraz możliwości, z których mogą skorzystać w nowym okresie programowania Funduszy Europejskich na lata 2007-2013.
Starosta tarnowski Mieczysław Kras wręczył wójtom i burmistrzom listy gratulacyjne z okazji wyboru na ich stanowiska. Czytamy w nich m.in. „Zaufanie, którym obdarzyli Pana mieszkańcy wiąże się jednocześnie z dużym wyzwaniem i odpowiedzialnością. Życzę więc, aby każdy kolejny rok Pana pracy przynosił gminie nowe osiągnięcia a mieszkańcom dobrobyt i zadowolenia”.

Następnie starosta przedstawił uczestnikom spotkania plany dotyczące powiatu w najbliższym czasie. Jednym z nich jest powołanie zespołu ds. opracowania strategii na lata 2007-2013, na czele którego stanął wicestarosta Mirosław Banach. Starosta poinformował także o powołaniu od 1 stycznia 2007 r. Powiatowego Zarządu Dróg, który będzie zajmował się zarządzaniem infrastrukturą drogową. Siedzibą PZD będą Zgłobice koło Tarnowa. Jednym z tematów spotkania były także czekające powiat w najbliższych miesiącach zmiany w szpitalu w Tuchowie. Zarząd powiatu opowiada się za jak najszybszą prywatyzacją tamtejszego ZOZ-u. plany dotyczące lecznicy zostaną przedstawione personelowi placówki – spotkanie starosty zaplanowano na czwartek, 14 grudnia.

Uczestniczący w spotkaniu wójtowie i burmistrzowie przedstawili problemy, z jakimi borykają się samorządy, a w rozwiązaniu których mógłby pomóc starosta. Burmistrz Ciężkowic Józef Szymański uznał za niezbędne szybkie wybudowanie wałów przeciwpowodziowych na Białej, które mogłyby zapobiec powodziom, jakie nawiedzają tę i okoliczne miejscowości.

Z kolei wójt Wierzchosławic Wiesław Rajski interesował się stanem mostu powiatowego na Dunajcu, w miejscowości Ostrów. Wkrótce – w związku z zamknięciem mostu na drodze wojewódzkiej w Biskupicach Radłowskich – stanie się on jedną z głównych przepraw drogowych na terenie powiatu, z której korzystały będą przede wszystkim samochody ciężarowe. Odpowiadając na pytanie wicestarosta Mirosław Banach podkreślił, że most nie jest na razie w złym stanie technicznym, ale powiat i tak będzie starał się w najbliższym czasie o pieniądze na jego modernizację. Wójtowie pytali również włodarzy powiatu o możliwość dofinansowania budowy chodników biegnących wzdłuż dróg powiatowych, o sprawy dotyczące ochrony środowiska.

Radny województwa Małopolskiego Roman Ciepiela zaproponował, aby stworzyć program rozwoju tzw. metropolii tarnowskiej. Miałby on ułatwić staranie się o unijne pieniądze. Deklarację współpracy z władzami powiatu oraz wójtami i burmistrzami złożyli także posłanka Urszula Augustyn i poseł Michał Wojtkiewicz.

Podsumowując pierwsze w kadencji spotkanie samorządowców z władzami powiatu tarnowskiego starosta Mieczysław Kras powiedział, że chciałby, aby Żabno i Tuchów, czyli dwa największe ośrodki „stały się liderami na swoim terenie i pomagały mniejszym gminom”. Starosta zadeklarował chęć zorganizowania kolejnych takich spotkań w najbliższych miesiącach.