dzisiaj jest: 5 czerwca 2020 r.   ::    imieniny: Kira, Bonifacy, Waleria

koronawirus nfz

O ekologii w Istambule z udziałem uczniów ZSP w Ryglicach

zsp ryglice istambul 2019 miniMłodzież Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Ryglicach miała możliwość uczestniczyć w kolejnej wymianie międzynarodowej, w ramach projektu „Let’s get green - raising the awareness of ecological problems” z programu Erasmus plus. Tym razem uczniowie ZSP w Ryglicach gościli w Istambule, u tureckiego partnera wspólnego projektu ekologicznego.

Spotkanie odbyło się pod hasłem „Fresh air - a fact or a distant memory?” („Świeże powietrze - fakt czy odległe wspomnienie?”) i wzięło w nim udział sześciu uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. prof. Czesława Majorka w Ryglicach wraz z opiekunami - Anną Burgielską-Długosz oraz Stanisławą Zelek. Obecne były także delegacje ze szkół partnerskich z Niemiec, Grecji i Hiszpanii.

Celem wymiany była integracja uczniów wszystkich szkół partnerskich poprzez wspólną pracę nad zadaniami projektowymi, doskonalenie wielu umiejętności kluczowych, poznawanie kultury i zabytków regionu, a także możliwość zapoznania się z codziennym życiem młodzieży z Istambułu, gdyż uczniowie byli zakwaterowani u rodzin mieszkających w mieście lub na obrzeżach.

zsp ryglice istambul 1

Uczniowie mieli możliwość między innymi realizować eksperyment dotyczący szkodliwego wpływu kwaśnych deszczy na środowisko, odbyć spotkanie z władzami dzielnicy Beyoglu, uczestniczyć w wykładach eksperckich. Przygotowywali i omawiali też prezentacje na temat ekologii w ich krajach.

Jak zgodnie podkreślają nauczyciele i uczniowie z ZSP w Ryglicach, spotkanie w Istambule było cennym doświadczeniem. Podczas różnych prezentacji uczniowie udoskonalili umiejętność wystąpień publicznych, umiejętności komunikacyjne i językowe. Zdobyli również wiedzę na temat kultury Turcji i sprawdzili się w różnych, wymagających sytuacjach. Kolejne spotkanie szkół partnerskich zostało zaplanowane w Grecji.

Ogółem:1319460