dzisiaj jest: 29 stycznia 2020 r.   ::    imieniny: Franciszek, Zdzisław, Zenon
Gmina Ciężkowice
Powiat TarnowskiLeśna droga

Tarnowskie obchody Dnia Sybiraka i rocznicy agresji ZSRR na Polskę

dzien sybiraka 2019 miniData 17 września przypomina dramatyczne i tragiczne wydarzenie w historii Polski, jakim była agresja ZSRR na wschodnie tereny II Rzeczypospolitej. To również Dzień Sybiraka, święto ustanowione przez Sejm RP w 2013 roku. W Tarnowie główne uroczystości Dnia Sybiraka i 80. rocznicy agresji ZSRR na Polskę odbyły się przy Pomniku Ofiar Stalinizmu.

Główną ceremonię patriotyczną przy monumencie poprzedziło złożenie zniczy i modlitwa przy Symbolicznym Grobie Sybiraka na Starym Cmentarzu w Tarnowie.

dzien sybiraka 2019 1

Natomiast w tarnowskiej Bazylice Katedralnej odprawiona została Msza św. w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie.

dzien sybiraka 2019 2

Przy Pomniku Ofiar Stalinizmu zgromadziły się liczne poczty sztandarowe i delegacje organizacji kombatanckich, w tym Związku Sybiraków Oddział w Tarnowie, samorządowców, służb mundurowych oraz szkół. Pododdział honorowy wystawiło XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Tarnowie.

dzien sybiraka 2019 3

W imieniu samorządu i mieszkańców Powiatu Tarnowskiego symboliczną wiązankę kwiatów złożył Starosta Tarnowski Roman Łucarz. - 17 września wojska sowieckie wkroczyły na terytorium Polski, która wówczas zmagała się z napaścią Niemiec hitlerowskich. Rozpoczął się czwarty rozbiór, najkrwawszy w naszej historii - przypominał Starosta Roman Łucarz. - Naszym obowiązkiem jest pamięć i uczestnicząc w tych obchodach właśnie ją wyrażamy - mówi Starosta Tarnowski.

dzien sybiraka 2019 4

Obchody zorganizował Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela oraz Związek Sybiraków Oddział w Tarnowie.