dzisiaj jest: 21 września 2019 r.   ::    imieniny: Hipolit, Mateusz, Daria
Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top unia europejska

baner top rzeczpospolita polska

baner top esop

Zaczytani w „Nowelach polskich”

rozmiar tekstu w artykule:

narodowe czyt rel 2019 miniW sobotę 7 września przy fontannie na żabnieńskim Rynku można było wysłuchać „Katarynki” Bolesława Prusa, „Orki” Władysława Reymonta czy fragmentów „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza. A wszystko to za sprawą akcji „Narodowe Czytanie”, podczas której, z inicjatywy Pary Prezydenckiej, czytanie były „Nowele polskie”.

Akcja, w której Gminne Centrum Kultury i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie biorą udział już po raz szósty, zgromadziła na Rynku mieszkańców, przedstawicieli samorządu, szkół, stowarzyszeń i instytucji działających na terenie Gminy Żabno i Powiatu Tarnowskiego. W czytanie włączyli się także patroni honorowi akcji - Starosta Tarnowski - Roman Łucarz i Burmistrz Żabna - Marta Herduś. Udział w „Narodowym Czytaniu” był także okazją do odwiedzenia Żabna przez Poseł na Sejm RP - Annę Czech.

narodowe czyt rel 2019 1

Nastrój czytanych utworów zinterpretowany został, wzbudzając zachwyt publiczności, przez kwartet smyczkowy Con Affetto. Spory aplauz wzbudziła też na żabnieńskim Rynku wizyta kataryniarza.

narodowe czyt rel 2019 2

Aktywnie w „Narodowe Czytanie” włączyli się przedstawiciele Stowarzyszenia Rozwoju Siedliszowic „U Tatara”, którzy nie tylko zinterpretowali „Orkę” Władysława Reymonta, ale także przygotowali dla wszystkich uczestników słodki poczęstunek. Warto wspomnieć, że wszyscy uczestnicy żabnieńskiej akcji czytania otrzymali pamiątkowy egzemplarz noweli z okolicznościową pieczęcią.

narodowe czyt rel 2019 3

„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Para prezydencka, która sprawuje nad akcją honorowy patronat, wybrała w tym roku do czytania osiem nowel.

narodowe czyt rel 2019 4

Oprócz „Katarynki”, „Orki” o „Mój ojciec wstępuje do strażaków” w całej Polsce czytane były: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.

narodowe czyt rel 2019 5
narodowe czyt rel 2019 6

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:170
Wczoraj:488
W tym tygodniu:2925
W tym miesiącu:10888
Ogółem:1150078

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

soik nowy sacz

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd