dzisiaj jest: 17 sierpnia 2019 r.   ::    imieniny: Anita, Julianna, Jacek
Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

15 sierpnia Cud nad Wisłą upamiętnimy w Woli Rzędzińskiej

bitwa warszawska 2019 mini15 sierpnia 2019 roku na stadionie LKS „Wolania” w Woli Rzędzińskiej odbędą się obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej, na które zapraszają Wójt Gminy Tarnów - Grzegorz Kozioł oraz Starosta Tarnowski - Roman Łucarz. Od 1992 roku dzień 15 sierpnia obchodzony jest jako Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, na pamiątkę zwycięstwa Wojska Polskiego nad Armią Czerwoną.

Uroczystości w Woli Rzędzińskiej rozpoczną się o godz. 16.00 defiladą grup rekonstrukcji historycznej. O godz. 17.00 zaplanowany został historyczny piknik wojskowy, w ramach którego zaprezentowane będą pokazy umiejętności kawaleryjskich, pokazy strzelania z repliki armaty przeciwpancernej Bofors oraz przedwojennego czołgu typu TKS, prezentacje umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia, czy też pokazy z udziałem legendy polskiej kawalerii - husarii. Nie zabraknie poczęstunku tradycyjną, żołnierską grochówką.

bitwa warszawska 2019 1

O godzinie 20.00 wystąpi gwiazda wieczoru - piosenkarka SARSA.

Bitwa Warszawska była przełomowym wydarzeniem wojny polsko-bolszewickiej. Doprowadziła do załamania ofensywy Armii Czerwonej. Zwycięstwo Wojska Polskiego było możliwe między innymi dzięki męstwu żołnierzy polskich, poświęceniu i patriotycznej postawie społeczeństwa polskiego oraz doskonałym planom operacyjnym Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego i Sztabu Generalnego WP na czele z gen. Tadeuszem Rozwadowskim.

Zwycięstwo armii polskiej w Bitwie Warszawskiej z sierpnia 1920 roku porównywane jest do bitwy nad Marną, która w roku 1914 ocaliła Paryż i Francję. Edgar Vincent wicehrabia D'Abergnon, brytyjski polityk i dyplomata, szef alianckiej misji międzysojuszniczej do Polski, nazwał wiktorię warszawską osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata.

Ogółem:1131950