dzisiaj jest: 22 maja 2019 r.   ::    imieniny: Julia, Wiesława, Helena
matura 2019

Komunikat Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii: Trwa akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

logo inspekt wet miniMałopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, iż od 4 do 13 kwietnia na terenie województwa trwać będzie akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zawiadamia, że na terenie Województwa Małopolskiego przeprowadzona zostanie akcja szczepienia lisów. Będzie ona realizowana w dniach do 4 do 13 kwietnia i będzie wykonywana za pomocą przynęt zawierających szczepionkę, które zostaną zrzucone z samolotów, jak również wyłożone ręcznie.

W związku z tym zaleca się, aby w dniach wykonywania szczepień oraz przez kolejne dwa tygodnie po akcji, właściciele psów i kotów nie wypuszczali zwierząt samopas, a podczas spacerów prowadzili je na smyczy. Psy winny mieć założony kaganiec. W razie kontaktu zwierząt domowych ze szczepionką, należy udać się do lekarza weterynarii, aby poddać zwierzę obserwacji. Nie należy dotykać, podnosić, a tym bardziej rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką należy natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.