dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Pokazy filmu „Paszporty Paragwaju” w szkołach Powiatu Tarnowskiego

paszporty par seans mini22 marca w szkołach średnich Powiatu Tarnowskiego odbyła się projekcja filmu dokumentalnego pt. „Paszporty Paragwaju”. Film został wyprodukowany przez Instytut Pamięci Narodowej i opowiada nieznaną szerzej historię udziału polskiej dyplomacji w  ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej.

Projekcja filmu w szkołach Powiatu Tarnowskiego była możliwa dzięki współpracy IPN Z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I. J. Paderewskiego w Ciężkowicach. Jak podkreśla Dyrektor ZSOiZ, Józef Parys, tematyka filmu pokrywa się z obchodzonym 24 marca świętem - Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Reżyserem filmu jest Robert Kaczmarek.

paszporty par seans 1

- Kontynuujemy rozpoczętą niedawno refleksję historyczną, opartą o pokazy filmowe, tym razem proponując naszym uczniom, w ramach edukacji patriotycznej i obywatelskiej, film niezwykły, ukazujący wysiłek Polskiego Państwa Podziemnego, związany z pomocą Żydom, zagrożonym zagładą podczas okupacji niemieckiej - tłumaczy Tomasz Stelmach, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego.

paszporty par seans 2

Łącznie z filmem „Paszporty Paragwaju” zapoznało się ponad 400 uczniów powiatowych szkół średnich. Planowane są kolejne seanse.