dzisiaj jest: 23 marca 2019 r.   ::    imieniny: Pelagia, Feliks, Zbysław
Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

Poetyckie Ryglice

poezja ryglice 2019 miniW Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ryglicach odbył się VIII Wieczór z poezją. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Starosta Tarnowski Roman Łucarz i Burmistrz Ryglic Paweł Augustyn. W tym roku spotkanie koncentrowało się wokół poezji śpiewanej.

Mottem wieczoru były słowa Adama Dennisona: W poezji śpiewanej stapiają się w wyjątkowy sposób dźwięk i słowo, przenikając się nieustannie i podkreślając to, czego z osobna wyrazić się nie da. Licznie zgromadzonych gości powitali organizatorzy -  Agata Sus - Dyrektor Szkoły Podstawowej i Janusz Szczęch - Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Współorganizatorem wieczoru był Ośrodek Kultury w Ryglicach.

poezja ryglice 2019 1

Razem z młodymi artystami odbyliśmy niezwykłą wędrówkę przez wieki, poznając związek słowa i muzyki. Opowieść o poezji śpiewanej rozpoczęła się od aojdów, którzy znani byli już w starożytnej Grecji. Później na scenie pojawili się średniowieczni trubadurzy, czyli wędrowni poeci z Francji, którzy śpiewem i słowem sławili czyny królów, rycerzy, a także damy serca. Rozkwit gatunku zwanego pieśnią przypadł w Polsce na wiek XVI, a jego patronem jest niewątpliwie Jan Kochanowski. Jego postać i najbardziej znane utwory przypomnieli uczniowie Szkoły Podstawowej w Ryglicach.

poezja ryglice 2019 2

Następnie młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych przeniosła słuchaczy do czasów romantyzmu i naszego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza, śpiewając jego wiersze, a nawet epopeję narodową. Najwybitniejsi przedstawiciele współczesnej poezji śpiewanej: Jonasz Kofta, Marek Grechuta, Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski przenieśli widzów na deski festiwalu w Opolu, udowadniając, że ich twórczość pełna humoru, dystansu i satyry cechuje świeżość, która nie znika pomimo upływu lat. Program zakończono optymistyczną piosenką Marka Grechuty „Ważne są dni, których jeszcze nie znamy” w wykonaniu wszystkich młodych artystów.

poezja ryglice 2019 3

Wieczór poetycki cieszył się dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej, czego dowodem była pełna sala gości. Samorząd Powiatu Tarnowskiego reprezentował Tomasz Stelmach, Etatowy Członek Zarządu Powiatu.