dzisiaj jest: 22 kwietnia 2019 r.   ::    imieniny: Kaja, Leon, Łukasz
Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

Premier na 145. rocznicy urodzin trzykrotnego premiera RP

urodziny w witosa miniPremier Rządu RP Mateusz Morawiecki weźmie udział w obchodach 145. rocznicy urodzin wybitnego przywódcy chłopów polskich - Wincentego Witosa, które odbędą się w najbliższą niedzielę 20 stycznia w Wierzchosławicach. Organizatorem uroczystości jest NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, a partnerem wydarzenia - Powiat Tarnowski.

Urodziny Wincentego Witosa, trzykrotnego premiera RP, w jego rodzinnej miejscowości świętowane są od 2014 roku. Jest to nawiązanie do spotkań działaczy rolniczej „Solidarności” przy Grobie Witosa, nielegalnych wówczas, z okresu PRL. Począwszy od 2014 roku do Wierzchosławic w styczniu przyjeżdżają delegacje rolników z całego kraju, leśnicy, a także politycy, parlamentarzyści i samorządowcy utożsamiający się z myślą oraz ideałami wyznawanymi przez Wincentego Witosa.

To właśnie w Wierzchosławicach Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przedstawił po raz pierwszy ideę Programu Rodzina 500 Plus. Podczas konferencji w Centrum Kultury Wsi Polskiej mówił, że dla jego ugrupowania fundamentalne jest wskazanie Wincentego Witosa, że Polska musi trwać i musi być wieczna. A żeby była wieczna muszą się rodzić dzieci, musi być to wszystko co powoduje, że po jednym pokoleniu przychodzi następne pokolenie, że naród zwiększa się, a nie zmniejsza. W ubiegłym roku w Wierzchosławicach był obecny Prezydent RP Andrzej Duda podkreślając, że nie byłoby wolnej i niepodległej Polski, gdyby nie wszystko to, co zrobił Wincenty Witos - kształtując postawę polskiej wsi, polskiego chłopa i rolnika, wyciągając to, co w tych ludziach najlepsze.

Tegoroczne obchody rozpocznie Msza Święta w wierzchosławickim kościele parafialnym, którą o godzinie 11.00 w intencji Ojczyzny oraz rolników odprawi Biskup Tarnowski ks. Andrzej Jeż. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przejdą pod Grób Witosa, gdzie złożą wieńce i wiązanki kwiatów. O godz. 13.00 rozpocznie się konferencja naukowa w Centrum Kultury Wsi Polskiej. Po przywitaniu uczestników przez Przewodniczącego Małopolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Wojciecha Włodarczyka planowane są wystąpienia Premiera Mateusza Morawieckiego, Pani Poseł Teresy Hałas, Przewodniczącej ogólnopolskich struktur rolniczej „S” oraz zaproszonych gości.

Wykład „Wincenty Witos jako Ojciec Niepodległości” wygłosi prof. dr hab. Włodzimierz Bernacki, Poseł na Sejm RP. Odbędzie się promocja sześciu albumów poświęconych Ojcom Niepodległości, wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej oraz dyskusja na temat sytuacji w rolnictwie.