dzisiaj jest: 13 listopada 2018 r.   ::    imieniny: Arkadia, Mikołaj, Stanisław
4.11.2018 r.
4.11.2018 r.XX Zlot Niepodległościowy w Łowczówku i obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości z udziałem Prezydenta RP - Andrzeja Dudy

Podczas dożynek dziękowaliśmy rolnikom za trud ich pracy

doz rel 2018 miniZa nami jubileuszowe dwudzieste Dożynki Powiatu Tarnowskiego. Mimo niesprzyjającej pogody i tak sporo osób przybyło na teren ośrodka sportowo-rekreacyjnego Kamieniec, aby podziękować Bogu za udane zbiory, rolnikom za trud całorocznej pracy, a także obejrzeć przepiękne wieńce dożynkowe z gmin tworzących nasz powiat.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta, której przewodniczył ks. infułat Władysław Kostrzewa. W homilii mocno podkreślił rolę pracy rolnika.

doz rel 2018 1

Następnie w pięknym i gościnnym Zakliczynie przybyłych gości powitali Starosta Tarnowski Roman Łucarz oraz Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak. A powiatowe dożynki zaszczycili swoją obecnością między innymi Wiceminister Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, Senator Kazimierz Wiatr, Poseł Michał Wojtkiewicz, Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys oraz Radni Wojewódzcy - Anna Pieczarka i Adam Kwaśniak. Obecna była także delegacja z francuskiego miasta Longueau z Burmistrz Colette Finet oraz  Prezesem Komitetu ds. Współpracy Europejskiej Miasta Longueau Raymondem Filipiakiem na czele.

doz rel 2018 2

Starosta Roman Łucarz mówił, że nikt tak jak Polacy nie szanuje chleba. Dziękował rolnikom za trud całorocznej pracy. - W imieniu wszystkich, którzy korzystają z owoców Waszej pracy, dziękuję Wam - drodzy rolnicy za wielki trud, za dobrą pracę i za jakże godną postawę. Dziękuję za Wasz patriotyzm, za przywiązanie do tradycji i jej kultywowanie, za Wasze świadectwo pięknego życia, z którego siłę może czerpać nasz naród. Za to, że tak mało czasami wymagacie, a tak dużo dajecie - powiedział Roman Łucarz.

doz rel 2018 3

Burmistrz Dawid Chrobak podkreślił, że dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla rolnika. Po ciężkiej pracy należy się odpoczynek, a my wszyscy, którzy korzystamy z darów ziemi mamy okazję podziękować rolnikom za trud włożony w zbiór plonów. Mamy okazję oddać hołd spracowanym rękom polskiego rolnika, dzięki którym na naszych stołach nie brakuje chleba.

doz rel 2018 4

Starostowie dożynek Lucyna i Jan Zelkowie przekazali okazałe bochenki chleba, upieczone z tegorocznego ziarna na ręce Starosty Romana Łucarza oraz Burmistrza Dawida Chrobaka. Odczytany został list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

doz rel 2018 5

Na wniosek samorządu rolniczego Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał honorową odznakę „Zasłużony dla rolnictwa”, która wręczona została Markowi Kogutowi, rolnikowi z Tarnowa, gospodarującemu na przeszło 60 hektarach.

doz rel 2018 6

W kategorii wieńca tradycyjnego pierwsze miejsce przyznano wieńcowi z Gminy Szerzyny, a w kategorii wieniec współczesny wygrał wieniec z Gminy Gromnik. Rozstrzygnięto V edycję konkursu na Najlepszego Sołtysa Powiatu Tarnowskiego. W tym roku wygrał Józef Kwapniewski, Sołtys z Gminy Wierzchosławice.

doz rel 2018 7

A potem przyszedł czas na zabawę. Uczestników dożynek bawił zespół Złoty Maanam.

Partnerem wydarzenia była Grupa Azoty S.A.

Więcej zdjęć z tego wydarzenia dostępnych jest - tutaj.