dzisiaj jest: 27 stycznia 2021 r.   ::    imieniny: Angela, Jan, Przybysław

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

covid 19 informacje z powiatu

tarcza antykryzysowa

baner top esop

Z wizytą u weteranów misji pokojowej ONZ

rozmiar tekstu w artykule:

weteran 2018 mini29 maja obchodzimy Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa, święto mające na celu upamiętnienie wkładu Wojska Polskiego w misje pokojowe i stabilizacyjne. Święto obchodzone jest pod hasłem „szacunek i wsparcie”. Z tej okazji Starosta Tarnowski Roman Łucarz odwiedził weteranów - uczestników misji ONZ na Bliskim Wschodzie.

Żołnierze polscy trafili na Bliski Wschód w listopadzie 1973 roku, po zakończonej wówczas wojnie Jom Kippur i uczestniczyli w misji pokojowej w Drugich Doraźnych Siłach Zbrojnych ONZ w Egipcie - UNEF II. Zwarty oddział wojskowy, którego zasadniczy komponent tworzył batalion tzw. POLLOG, wykonywał zadania logistyczne na rzecz jednostek operacyjnych misji stacjonujących w strefie buforowej, położonej na wschód od Kanału Sueskiego, rozdzielającej siły egipskie od izraelskich. Do realizacji tej misji polscy żołnierze sformowali Polską Wojskową Jednostkę Specjalną na Bliskim Wschodzie. Stronie Polskiej powierzono również zadanie rozwinięcia placówki medycznej UNEF II - Polski Szpital Polowy.

weteran 2018 1
Misja UNEF II zakończyła się w 1979 roku. Przez szeregi polskiego kontyngentu w Egipcie przewinęło się ponad 11 tys. żołnierzy i pracowników cywilnych. Żołnierze polscy zostali też docenieni przez władze ONZ za dyscyplinę i porządek wojskowy oraz determinację w wykonywaniu zadań, a ich postawa oceniona jako wzorowa.

Starosta Tarnowski Roman Łucarz wraz z Wójtem Gminy Wietrzychowice Tomaszem Bankiem, Wojskowym Komendantem Uzupełnień w Tarnowie ppłk. Piotrem Waręckim oraz przedstawicielami Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ - koła w Tarnowie, Prezesem Zbigniewem Burnatem oraz Sekretarzem Edwardem Biskupkiem, odwiedzili weteranów tej misji, mieszkających na terenie Gminy Wietrzychowice, Panów - Jerzego Kuczaka oraz Józefa Kubisztala. Obaj służyli w polskim kontyngencie na Bliskim Wschodzie w okresie od grudnia 1973 do czerwca 1974 roku.

weteran 2018 2
Starosta Tarnowski wręczył weteranom listy gratulacyjne z okazji Dnia Weterana Misji Poza Granicami Państwa oraz paczki z artykułami spożywczymi i chemicznymi. - Mottem Dnia Weterana są słowa „szacunek i wsparcie”, stąd nasza wizyta u weteranów misji ONZ, mieszkających na terenie naszego powiatu. Okazaliśmy im w ten sposób symboliczny nasz szacunek i nasze wsparcie - mówi Starosta Roman Łucarz.

weteran 2018 3
- Rokrocznie akcentujemy to święto i staramy się popularyzować tematykę Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. To piękna karta współczesnej tradycji Wojska Polskiego i wkładu naszego narodu w działania pokojowe na świecie - dodaje Starosta.

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:194
Wczoraj:1550
W tym tygodniu:3583
W tym miesiącu:25257
Ogółem:1709507

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd