dzisiaj jest: 17 stycznia 2019 r.   ::    imieniny: Marian, Jan, Antoni
Powiat Tarnowski
Gmina Ciężkowice
Powiat TarnowskiLeśna droga

Krzesimir Dębski filmowo i Przegląd Pieśni Kresowej czyli czerwiec w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

cp czerw 2018 mini9 czerwca w Centrum Paderewskiego odbędzie się koncert znakomitego polskiego duetu - wokalistki Anny Jurksztowicz i kompozytora Krzesimira Dębskiego, którzy w Kąśnej Dolnej wykonają największe przeboje srebrnego ekranu. W bogatym programie znajdą się m.in. takie przeboje, jak utwory z filmów „Ogniem i mieczem” oraz „W pustyni i w puszczy”. Nie zabraknie również znanych serialowych hitów - „Na dobre i na złe” czy „Matki, żony i kochanki”.

Krzesimir Dębski jest uznanym polskim kompozytorem muzyki współczesnej i muzyki filmowej, skrzypkiem jazzowym i dyrygentem. Napisane przez niego utwory można usłyszeć m.in. w wykonaniu takich artystów, jak Krzysztof Antkowiak, Artur Gadowski, Edyta Górniak, Anna Jurksztowicz, Kayah, Beata Kozidrak, Grażyna Łobaszewska, Ryszard Rynkowski, Stanisław Sojka, Zdzisława Sośnicka, Mieczysław Szcześniak. Współpracował z autorem tekstów piosenek Jackiem Cyganem. W 2000 roku został laureatem nagrody Fryderyk w kategorii Najlepszy Kompozytor oraz nagrody Międzynarodowej Akademii Filmowej - Philip Award za muzykę do filmu „Ogniem i mieczem”. W 2001 roku otrzymał nagrodę za muzykę do filmu „W pustyni i w puszczy” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyros w Grecji. W 2010 roku został uhonorowany Orderem Ecce Homo - polskim odznaczeniem kościelnym nadanym przez Kapitułę Orderu Ecce Homo za „opisywanie życia muzyką, muzyczny retusz na obrazie kraju i świata, piękne kształtowanie codziennej rzeczywistości przez dobroć, ładi harmonię”.

cp czerw 2018 1
Anna Jurksztowicz
to polska wokalistka jazzowa i producentka muzyczna. Nagrała wiele piosenek do znanych filmów i seriali telewizyjnych, m.in. „Kingsajz”, „VIP”, „Czułość i kłamstwa”, „Matki, żonyi kochanki”, „Na dobre i na złe”, „Więzy krwi” czy „Ranczo” oraz do polskich wersji filmów Walta Disneya. W swoim repertuarze posiada również współczesne pieśni oparte na tekstach wybitnych poetów, takich jak Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Federico Garcia Lorca, Lorenzo Da Ponte. Ponadto wykonuje utwory nawiązujące do życia religijnego i duchowego, takie jak spirtuals & gospel, kantyczki karmelitańskie, hinduskie mantry.

Bilety na koncert Anna Jurksztowicz & Krzesimir Dębski FILMOWO 9 czerwca w cenie 30 zł do nabycia w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej od 23 maja. Melomani, którzy chcieliby skorzystać z transportu autokarowego do Kąśnej powinni dokonać telefonicznej rezerwacji miejsc (14 600 00 16).

Dzień wcześniej, 8 czerwca w Centrum Paderewskiego odbędzie się po raz czwarty Wojewódzki Przegląd Pieśni Kresowej. Wydarzenie, które kąśnieńska instytucja organizuje wspólnie z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku, skierowane jest do solistów i zespołów z terenu Województwa Małopolskiego. Każdy z uczestników może zaprezentować jedną pieśń, a jego wystąpienie nie powinno przekraczać 10 minut. Komisja Konkursowa będzie oceniać ich występy pod względem doboru pieśni, interpretacji tekstu i muzyki oraz innych wrażeń artystycznych. Nagrodzenii wyróżnieni wezmą udział w koncercie galowym, podczas którego wręczone zostaną nagrody i dyplomy. Zgłoszenia do Przeglądu należy nadsyłać pocztą tradycyjną lub elektroniczną do dnia 30 maja 2018 r. na adres Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku. Regulamin Przeglądu i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronach internetowych organizatorów.

cp czerw 2018 2
Wydarzeniu towarzyszyć będzie wykład gościa specjalnego - Krzesimira Dębskiego, znakomitego polskiego kompozytora, który zaprezentuje książkę „Nic nie jest w porządku. Wołyń - moja rodzinna historia” i opowie młodzieży o swoich rodzinnych doświadczeniach kresowych.

IV Wojewódzki Przegląd Pieśni Kresowej to przedsięwzięcie, które cechują niezaprzeczalne walory edukacyjne, a jego celem nadrzędnym jest utrwalenie w pamięci młodego pokolenia polskiego dziedzictwa Kresów oraz umożliwienie placówkom oświatowym zaprezentowania dorobku artystycznego w zakresie patriotycznym w przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.