dzisiaj jest: 17 lutego 2019 r.   ::    imieniny: Zbigniew, Julian, Łukasz
Gmina Ciężkowice
Powiat TarnowskiLeśna droga

Niezwykły koncert dla Niepodległej w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie

spiew niep rel mini2 maja w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie odbył się koncert „Śpiewamy dla Niepodległej”, zorganizowany dla uczczenie Dnia Flagi RP i Święta Konstytucji 3 Maja w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Publiczność zgromadzona na koncercie miała możliwość wysłuchać recitalu szlagierów z okresu międzywojennego oraz uczestniczyć we wspólnym śpiewie pieśni niepodległych.

Koncert poprzedziła akcja „Niepodległa Biało-Czerwona”, podczas której harcerze z Tarnowskiej 5. Drużyny Harcerskiej wraz ze Starostą Tarnowskim Romanem Łucarzem rozdawali mieszkańcom Żabna i Powiatu Tarnowskiego flagi państwowe i śpiewniki patriotyczne.

spiew niep rel 1
W koncercie uczestniczyli miedzy innymi: Senator RP prof. Kazimierz Wiatr, Posłowie RP Michał Wojtkiewicz oraz Wiesław Krajewski, Burmistrz Żabna Stanisław Kusior, Członek Zarządu Powiatu Tomasz Stelmach i Przewodniczący Rady Miejskiej w Żabnie Krzysztof Wójcik.

spiew niep rel 2
- Nasza obecność tutaj na tym koncercie, jak również w dniu jutrzejszym, podczas uroczystości oficjalnych święta narodowego, to nasze świadectwo patriotyzmu i przywiązania do własnej państwowości. Tego właśnie uczą nas twórcy Konstytucji 3 Maja - przywiązania do takich nadrzędnych wartości jak Ojczyzna i Naród - mówił w części oficjalnej wydarzenia Starosta Tarnowski.

spiew niep rel 3
Ważnym akcentem koncertu było wręczenie 5. Tarnowskiej Drużynie Harcerskiej z Szkoły Podstawowej w Żabnie medalu honorowego „In Servitio Deo et Patrie” - „W służbie Bogu i Ojczyźnie”. Ideą tego wyróżnienia jest docenianie osób i organizacji, które działają na rzecz propagowania wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Wyróżnienie Starosty Tarnowskiego zostało przyznane drużynie w roku jubileuszu 15-lecia jej istnienia.

spiew niep rel 5
Z rąk Starosty Tarnowskiego medal odebrała harcmistrz drużyny, nauczycielka z SP w Żabnie - Renata Kawula.

spiew niep rel 6
Na pierwszą część koncertu złożył się recital szlagierów w okresu międzywojennego w wykonaniu solistki Opery Wrocławskiej - Moniki Gruszczyńskiej, której na fortepianie akompaniowała Katarzyna Neugebauer. Artystki przypomniały miedzy innymi takie utwory jak: „Odrobinę szczęścia w miłości” z 1934 roku, „Jak za dawnych lat” - utwór z 1935 roku, „Szczęście raz się uśmiecha” z 1935 roku, czy też „Lambeth walk” z 1937 roku.

spiew niep rel 7
Społeczeństwo II Rzeczypospolitej prowadziło barwne życie towarzyskie i kulturalne. Recital Moniki Gruszczyńskiej pozwolił odkryć cząstkę tego interesującego krajobrazu codzienności okresu międzywojennego.

spiew niep rel 4
Z kolei w drugiej odsłonie koncertu Wielopokoleniowy Chór z Zakliczyna poprowadził wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, w które aktywnie włączyła się zgromadzona w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie publiczność.

spiew niep rel 8
We wspólnym śpiewaniu pomogły przygotowane na okoliczność koncernu śpiewniki pieśni niepodległych.

spiew niep rel 9
Organizatorem koncertu było Starostwo Powiatowe w Tarnowie i Gminne Centrum Kultury w Żabnie.