dzisiaj jest: 20 maja 2018 r.   ::    imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

Kolejne sukcesy edukacyjne uczniów szkół powiatowych

suk edu 2018 miniUczniowie szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Tarnowskiego odnotowali kolejne sukcesy edukacyjne. Reprezentanci ZSP w Zakliczynie z powodzeniem uczestniczyli w kolejnej edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, zaś uczennica CKZiU z Tuchowa wzięła udział w ogólnopolskim finale konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy”.

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie wzięli udział w XXXI Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. Wojciech Górski, Łukasz Ojczyk i Krystian Tokarz reprezentujący Technikum Budowlane w Zakliczynie, znaleźli się na liście ośmiu laureatów zmagań etapu okręgowego, który odbył się 3 marca 2018 roku w Rzeszowie. Wysoką lokatę uzyskał również reprezentujący szkołę Bartosz Łątka.

suk edu 2018 1
W rywalizacjach okręgowych w całym kraju uczestniczyło łącznie 2861 uczniów ze 160 szkół. Zawody centralne rozgrywały się od 12 do 14 kwietnia w Zielonej Górze. O laur zwycięstwa walczyło 82 uczestników z 41 szkół, zwycięzców etapów okręgowych. Reprezentanci ZSP w Zakliczynie podczas zmagań rozgrywających się w budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, uzyskali najwyższe tytuły - laureatów olimpiady szczebla centralnego. Sukces w tej prestiżowej olimpiadzie, poza nagrodami rzeczowymi, zwalnia uczniów z części pisemnej egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Dodatkowym przywilejem dla laureatów jest możliwość wyboru dowolnej uczelni wyższej w kraju (na wydziale budowlanym), z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego. Opiekunami naukowymi laureatów są nauczyciele Bartłomiej Zawisza oraz Jacek Kułaga. Uzyskanie tytułu laureata OWiUB przez uczniów ZSP w Zakliczynie stało się „dobrą tradycją” tej szkoły.

suk edu 2018 2
Z kolei uczennica klasy II technikum ekonomicznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie - Karolina Sajdak uczestniczyła w ogólnopolskim finale konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy”, zorganizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy. Konkurs odbył się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Do etapu centralnego każde województwo mogło wyłonić trzech uczestników. Małopolskę reprezentowała m.in. uczennica CKZiU w Tuchowie, która podczas rozgrywek okręgowych zdobyła największą liczbę punktów. Kwalifikacja do etapu centralnego jest dużym sukcesem, gdyż wymagała zdobycia szczegółowej wiedzy oraz pokonania uczestników z 33 szkół Województwa Małopolskiego. Podczas finału konkursu uczestnicy rozwiązywali test wiedzy, składający się z 50 pytań z zakresu prawa pracy oraz bhp.

suk edu 2018 3
Celem konkursu jest promocja proaktywnych postaw i osiągnięć uczniów szkół ponadgimnazjalnych w zakresie wiedzy o bhp i prawie pracy, a także upowszechnianie idei kultury bezpieczeństwa oraz wagi dbałości o jakość stanowisk pracy i bezpieczeństwa pracy. Konkurs jest organizowany w szkołach uczestniczących w realizacji programu edukacyjnego „Kultura bezpieczeństwa”.