dzisiaj jest: 17 lipca 2018 r.   ::    imieniny: Aneta, Bogdan, Aleksy
Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

Kibicujmy „Swojakom” podczas „Pogórzańskich Godów”

pogorzanskie gody miniW dniach od 21 do 22 kwietna w Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej odbędzie się 10 Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych „Pogórzańskie Gody”. Podczas tej edycji Przeglądu nie zabraknie również Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy” z Wierzchosławic, który będzie reprezentował Powiat Tarnowski.

„Pogórzańskie Gody” są finałowym konkursem zdarzeń folklorystycznych, które dzieją się na terenie Województwa Małopolskiego, a w których uczestniczą dorosłe zespoły i grupy regionalne. Bierze w nim udział kilkanaście najlepszych grup wyłonionych drogą kwalifikacji na przeglądach powiatowych i regionalnych. Na scenie prezentowane są najcenniejsze wartości kultury ludowej wszystkich grup etnograficznych województwa - wyrażonych w muzyce, śpiewie, gwarze, zwyczajach, obyczajach i obrzędach ludowych. Współorganizatorem i gospodarzem imprezy jest Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej.

„Swojacy” wystąpią dzięki nominacji zdobytej w Szczurowej w 2017 roku podczas 35 Jubileuszowej edycji Przeglądu Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka „Krakowski Wianek”. Komisja w Łużnej będzie oceniać widowisko „Na len, na konopie, żeby się darzyło” autorstwa Magdaleny Witkowskiej.

pogorzanskie gody 2
„Swojacy” wystąpią w drugim dniu przeglądu, w bloku rozpoczynającym się o godzinie 15:30.

pogorzanskie gody 1
Serdecznie zapraszamy mieszkańców Gminy Wierzchosławice i Powiatu Tarnowskiego do niedzielnego wyjazdu do Łużnej i oglądania występu „Swojaków” oraz gorącego dopingu. Zostanie również zrealizowana transmisja online z występu Zespołu dla osób, które nie będą miały możliwości zobaczyć nas na żywo na profilu facebookowym Gminnego Centrum Kultury w Wierzchosławicach.