dzisiaj jest: 16 grudnia 2018 r.   ::    imieniny: Albina, Zdzisław
Ratusz i Kościół parafialny pw. Świętego Ducha
Wieża widokowa na Brzance
Muchomor czerwony
Pasmo Brzanki
Ratusz i Kościół parafialny pw. Świętego DuchaGmina Żabno

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top unia europejska

baner top rzeczpospolita polska

baner top esop

Rekordowe tempo prac i unijna dotacja

rozmiar tekstu w artykule:

dwudniaki 2018 miniTo będzie przeskok z dziewiętnastego do dwudziestego pierwszego wieku - mówią osoby obserwujące powstawanie nowego kompleksu w Dwudniakach dla potrzeb Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, który obecnie mieści się na terenie dawnej podworskiej posiadłości w Zbylitowskiej Górze.

Tempo prac jest imponujące - nowoczesny budynek z internatem gotowy będzie na przyjęcie podopiecznych już kilka tygodni przed rozpoczęciem roku szkolnego 2018/2019. Ostatnio inwestycja wsparta została środkami unijnymi - kwotą 5,4 mln zł, a władze samorządowe Powiatu Tarnowskiego starają się jeszcze o kolejne dofinansowanie.

Starostwo przetarg na adaptację budynku i terenu po byłej szkole w Dwudniakach (przysiółku w Wierzchosławicach) dla potrzeb Ośrodka Szkolno-Wychowawczego rozstrzygnęło jeszcze w ubiegłym roku. Firma, która go wygrała od razu energicznie rozpoczęła roboty. Wewnątrz obiektu wykonano już instalacje i tynki, a obecnie kończą się prace przy wylewkach. Z zewnątrz budynek jest ocieplony i kontynuowane są dalsze prace przy elewacji.

dwudniaki 2018 1
- Tempo prac przechodzi nasze oczekiwania - przyznaje Dyrektor SOSW Zbylitowska Góra - Dwudniaki Jacek Frankowski. - Zagospodarowywane dla naszych potrzeb są w sumie prawie dwa hektary terenu w pięknym, malowniczym i spokojnym miejscu. Zrobiona została niwelacja terenu. Tysiąc dwieście kubików ziemi na ten cel przekazał bezpłatnie właściciel firmy Bruk-Bet Krzysztof Witkowski, za co mu serdecznie dziękujemy.

Obiekt składał się będzie z dwóch części. Pierwsza - czyli budynek główny - będzie to szkoła z internatem, kuchnią, świetlicami i salą gimnastyczną. Druga to nowoczesne Centrum Hippiczne do prowadzenia terapii przy współudziale koni. W jego skład wejdzie kryta, dobrze izolowana ujeżdżalnia ze stajnią, część socjalna z salami do zajęć oraz otwarta ujeżdżalnia zewnętrzna. Obie części połączone zostaną ze sobą przewiązką.

dwudniaki 2018 2
- Zanim projekt obiektu zaczął powstawać na deskach kreślarskich przeprowadziliśmy szereg rozmów i konsultacji z nauczycielami oraz rodzicami uczniów uczęszczających do tej placówki. Uwzględniliśmy ich postulaty oraz oczekiwania - stwierdza Starosta Tarnowski Roman Łucarz. - Powstanie też plac zabaw oraz bezpieczne boisko sportowe z nawierzchnią poliuretanową. Cały kompleks zostanie ogrodzony.

Obserwujący postępy prac w Dwudniakach zgodnie podkreślają, że to będzie - jeśli idzie o SOSW - przeskok z dziewiętnastego do dwudziestego pierwszego wieku. W Zbylitowskiej Górze są cztery budynki - wychowankowie muszą przemieszczać się kilkakrotnie w ciągu dnia, co jest uciążliwe zwłaszcza zimą. W dodatku są to budynki przestarzałe, wymagające dużych nakładów finansowych, nie spełniające współczesnych standardów.

- W Dwudniakach wszystko będzie nowe, bezpieczne, komfortowe. Dla zdrowia dzieci bardzo ważna będzie przewiązka łącząca obiekt główny z ujeżdżalnią. Już nie możemy doczekać się przeprowadzki - wyznaje Dyrektor J. Frankowski.

W Dwudniakach kontynuowane będą wszystkie dotychczasowe sprawdzone formy terapii oraz wprowadzone nowe, dobierane do indywidualnych potrzeb dziecka. M.in. będzie sala do zajęć z integracji sensorycznej, wyposażona w specjalistyczny sprzęt, będzie pracownia ceramiczna, muzykoterapii, będzie prowadzona arteterapia, terapia behawioralna, dogoterapia i wiele innych. Jak mówi Dyrektor Frankowski będzie to wszystko co w Zbylitowskiej Górze tylko w dużo lepszych warunkach, poszerzone o szereg nowości. Istotne jest też, że w Dwudniakach pracować będzie ta sama kadra pedagogiczna co w Zbylitowskiej Górze. Będą ci sami, sprawdzeni i doświadczeni nauczyciele, do których przyzwyczaili się podopieczni Ośrodka.

dwudniaki 2018 3
Koszt urządzenia nowego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i zagospodarowania terenu wokół niego to przeszło 10 mln zł. Samorząd Powiatu Tarnowskiego dostał właśnie 5,4 mln zł unijnej dotacji do tego przedsięwzięcia. Uchwałę w tej sprawie podjął Zarząd Województwa Małopolskiego. Starostwo stara się jeszcze o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dla potrzeb Ośrodka zakupiony zostanie także mały autobus. Będzie dowoził niektóre dzieci do Dwudniaków, a ponadto służył do innych potrzeb Ośrodka, np. do wyjazdów na wycieczki, na basen do Tarnowa.

- Obiecywaliśmy, że zrobimy wszystko, aby Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dwudniakach był perełką powiatu tarnowskiego i słowa dotrzymujemy - mówi Etatowy Członek Zarządu Powiatu Jacek Hudyma. - Nowa lokalizacja stwarza możliwość wprowadzenia wyższego standardu oraz dalszego rozwoju placówki, a także poszerzenia oferty edukacyjnej i terapeutycznej. Lokalizacja jest wymarzona - w środku powiatu, a ponadto w najbliższym sąsiedztwie piękne lasy i akweny. Będzie możliwość nawiązania współpracy z Nadleśnictwem, które naprzeciw projektowanego Ośrodka ma swoją szkółkę leśną.

Warto podkreślić, że rozpoczęto działania w kierunku uruchomienia na bazie obiektu w Dwudniakach również Zakładu Aktywizacji Zawodowej dla niepełnosprawnych. Chodzi o to, aby absolwenci szkoły, po jej ukończeniu, mogli podjąć pracę w dobrze znanym sobie miejscu. Aby nie stracili tego, co wypracowane zostało podczas terapii w Ośrodku.

Więcej o działalności Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, który wkrótce ze Zbylitowskiej Góry przeniesie się do Dwudniaków na stronie internetowej www.soswprometeusz.pl.

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:250
Wczoraj:386
W tym tygodniu:3288
W tym miesiącu:6946
Ogółem:1017809

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

soik nowy sacz

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięOur website is protected by DMC Firewall!