dzisiaj jest: 21 marca 2019 r.   ::    imieniny: Lubomir, Benedykt, Mikołaj
Powiat Tarnowski
Gmina Ciężkowice
Powiat Tarnowski
Gmina Ciężkowice
Powiat TarnowskiLeśna droga

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top unia europejska

baner top rzeczpospolita polska

baner top esop

Rekordowe tempo prac i unijna dotacja

rozmiar tekstu w artykule:

dwudniaki 2018 miniTo będzie przeskok z dziewiętnastego do dwudziestego pierwszego wieku - mówią osoby obserwujące powstawanie nowego kompleksu w Dwudniakach dla potrzeb Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, który obecnie mieści się na terenie dawnej podworskiej posiadłości w Zbylitowskiej Górze.

Tempo prac jest imponujące - nowoczesny budynek z internatem gotowy będzie na przyjęcie podopiecznych już kilka tygodni przed rozpoczęciem roku szkolnego 2018/2019. Ostatnio inwestycja wsparta została środkami unijnymi - kwotą 5,4 mln zł, a władze samorządowe Powiatu Tarnowskiego starają się jeszcze o kolejne dofinansowanie.

Starostwo przetarg na adaptację budynku i terenu po byłej szkole w Dwudniakach (przysiółku w Wierzchosławicach) dla potrzeb Ośrodka Szkolno-Wychowawczego rozstrzygnęło jeszcze w ubiegłym roku. Firma, która go wygrała od razu energicznie rozpoczęła roboty. Wewnątrz obiektu wykonano już instalacje i tynki, a obecnie kończą się prace przy wylewkach. Z zewnątrz budynek jest ocieplony i kontynuowane są dalsze prace przy elewacji.

dwudniaki 2018 1
- Tempo prac przechodzi nasze oczekiwania - przyznaje Dyrektor SOSW Zbylitowska Góra - Dwudniaki Jacek Frankowski. - Zagospodarowywane dla naszych potrzeb są w sumie prawie dwa hektary terenu w pięknym, malowniczym i spokojnym miejscu. Zrobiona została niwelacja terenu. Tysiąc dwieście kubików ziemi na ten cel przekazał bezpłatnie właściciel firmy Bruk-Bet Krzysztof Witkowski, za co mu serdecznie dziękujemy.

Obiekt składał się będzie z dwóch części. Pierwsza - czyli budynek główny - będzie to szkoła z internatem, kuchnią, świetlicami i salą gimnastyczną. Druga to nowoczesne Centrum Hippiczne do prowadzenia terapii przy współudziale koni. W jego skład wejdzie kryta, dobrze izolowana ujeżdżalnia ze stajnią, część socjalna z salami do zajęć oraz otwarta ujeżdżalnia zewnętrzna. Obie części połączone zostaną ze sobą przewiązką.

dwudniaki 2018 2
- Zanim projekt obiektu zaczął powstawać na deskach kreślarskich przeprowadziliśmy szereg rozmów i konsultacji z nauczycielami oraz rodzicami uczniów uczęszczających do tej placówki. Uwzględniliśmy ich postulaty oraz oczekiwania - stwierdza Starosta Tarnowski Roman Łucarz. - Powstanie też plac zabaw oraz bezpieczne boisko sportowe z nawierzchnią poliuretanową. Cały kompleks zostanie ogrodzony.

Obserwujący postępy prac w Dwudniakach zgodnie podkreślają, że to będzie - jeśli idzie o SOSW - przeskok z dziewiętnastego do dwudziestego pierwszego wieku. W Zbylitowskiej Górze są cztery budynki - wychowankowie muszą przemieszczać się kilkakrotnie w ciągu dnia, co jest uciążliwe zwłaszcza zimą. W dodatku są to budynki przestarzałe, wymagające dużych nakładów finansowych, nie spełniające współczesnych standardów.

- W Dwudniakach wszystko będzie nowe, bezpieczne, komfortowe. Dla zdrowia dzieci bardzo ważna będzie przewiązka łącząca obiekt główny z ujeżdżalnią. Już nie możemy doczekać się przeprowadzki - wyznaje Dyrektor J. Frankowski.

W Dwudniakach kontynuowane będą wszystkie dotychczasowe sprawdzone formy terapii oraz wprowadzone nowe, dobierane do indywidualnych potrzeb dziecka. M.in. będzie sala do zajęć z integracji sensorycznej, wyposażona w specjalistyczny sprzęt, będzie pracownia ceramiczna, muzykoterapii, będzie prowadzona arteterapia, terapia behawioralna, dogoterapia i wiele innych. Jak mówi Dyrektor Frankowski będzie to wszystko co w Zbylitowskiej Górze tylko w dużo lepszych warunkach, poszerzone o szereg nowości. Istotne jest też, że w Dwudniakach pracować będzie ta sama kadra pedagogiczna co w Zbylitowskiej Górze. Będą ci sami, sprawdzeni i doświadczeni nauczyciele, do których przyzwyczaili się podopieczni Ośrodka.

dwudniaki 2018 3
Koszt urządzenia nowego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i zagospodarowania terenu wokół niego to przeszło 10 mln zł. Samorząd Powiatu Tarnowskiego dostał właśnie 5,4 mln zł unijnej dotacji do tego przedsięwzięcia. Uchwałę w tej sprawie podjął Zarząd Województwa Małopolskiego. Starostwo stara się jeszcze o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dla potrzeb Ośrodka zakupiony zostanie także mały autobus. Będzie dowoził niektóre dzieci do Dwudniaków, a ponadto służył do innych potrzeb Ośrodka, np. do wyjazdów na wycieczki, na basen do Tarnowa.

- Obiecywaliśmy, że zrobimy wszystko, aby Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dwudniakach był perełką powiatu tarnowskiego i słowa dotrzymujemy - mówi Etatowy Członek Zarządu Powiatu Jacek Hudyma. - Nowa lokalizacja stwarza możliwość wprowadzenia wyższego standardu oraz dalszego rozwoju placówki, a także poszerzenia oferty edukacyjnej i terapeutycznej. Lokalizacja jest wymarzona - w środku powiatu, a ponadto w najbliższym sąsiedztwie piękne lasy i akweny. Będzie możliwość nawiązania współpracy z Nadleśnictwem, które naprzeciw projektowanego Ośrodka ma swoją szkółkę leśną.

Warto podkreślić, że rozpoczęto działania w kierunku uruchomienia na bazie obiektu w Dwudniakach również Zakładu Aktywizacji Zawodowej dla niepełnosprawnych. Chodzi o to, aby absolwenci szkoły, po jej ukończeniu, mogli podjąć pracę w dobrze znanym sobie miejscu. Aby nie stracili tego, co wypracowane zostało podczas terapii w Ośrodku.

Więcej o działalności Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, który wkrótce ze Zbylitowskiej Góry przeniesie się do Dwudniaków na stronie internetowej www.soswprometeusz.pl.

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:19
Wczoraj:481
W tym tygodniu:1597
W tym miesiącu:8965
Ogółem:1058512

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

soik nowy sacz

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd