dzisiaj jest: 19 września 2018 r.   ::    imieniny: Konstancja, January
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Rynek z Ratuszem w Zakliczynie
Zakola z plażami na rzece Dunajec
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Czesława Majorka w Ryglicach
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej DolnejGmina Ciężkowice

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top unia europejska

baner top rzeczpospolita polska

baner top esop

Duże środki na inwestycje na południu powiatu

rozmiar tekstu w artykule:

wywiad wicestr marzec 2018 miniRozmowa z Wicestarostą Tarnowskim Zbigniewem Karcińskim na temat bieżących inwestycji powiatowych.Na inwestycje w Powiecie Tarnowskim wydaje się, co roku ogromne środki. W tym roku w budżecie na ten cel zapisanych jest około 35 mln zł, co przełoży się na wiele zrealizowanych obiektów użyteczności publicznej. Takim wprowadzeniem w tegoroczny, duży wachlarz inwestycyjny jest na pewno oficjalne oddanie do użytku nowoczesnego mostu i drogi do Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.
- To kluczowa inwestycja z uwagi na fakt, że w tym roku obchodzimy w Polsce 100-lecie odzyskania niepodległości. Chcemy, aby jedyna zachowana posiadłość Ignacego Jana Paderewskiego stała się centrum obchodów tej rocznicy. Wykonana droga dojazdowa z mostem w zasadniczy sposób poprawiła dostępność komunikacyjną placówki i równocześnie zabytkowy dwór nabrał nowego wymiaru. Most będzie nosił nazwę „Mostu Niepodległości”. Uroczystości związane z nadaniem imienia odbędą się w maju tego roku.

To nie jedyne inwestycje, które będą realizowane w tym miejscu.
- Już wykonana została klimatyzacja letniej sali koncertowej, przeprowadzona została termomodernizacja Domu Pracy Twórczej, gdzie otwarta została kawiarenka z myślą o odwiedzających Centrum Paderewskiego. W zabytkowym parku powstały nowe alejki z ławkami. W najbliższym czasie planujemy wybudowanie przy letniej sali koncertowej szatni i toalet. Chcemy tez powiększyć parking dla samochodów osobowych tuż przy dworku, a także wybudować parking dla autokarów przed nowo wybudowanym mostem.

droga cp 3

Otwarcie drogi dojazdowej wraz z mostem do Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

Do Centrum Paderewskiego przyjeżdżają nie tylko melomani, ale liczni turyści spragnieni wypoczynku w ciszy i na świeżym powietrzu.
- Kompleks dworsko-parkowy jest miejsce różnych wydarzeń kulturalnych. Organizowane są tu plenery malarskie, warsztaty i konkursy muzyczne, odbywają się tez różnorakie sympozja różnych środowisk. Miejsce to jest także idealne dla rekreacji i wypoczynku. Piękny cichy park i przepiękne krajobrazy Pogórza Ciężkowickiego sprzyjają wypoczynkowi całymi rodzinami. Na miejscu można wypożyczyć rowery i zwiedzać przepiękne tereny. Dla turystów tu mieszkających przewidzieliśmy też inne atrakcje, jak chociażby możliwość łowienia ryb w stawie na terenie obiektu. W okresie letnim planujemy też możliwość wypożyczenia rowerów wodnych i pływanie po malowniczym stawie.

Na początku czerwca w Centrum Paderewskiego odbędzie się już IV Przegląd Pieśni Kresowej, który powstał z pańskiej inicjatywy w szkole w Gromniku.
- Pierwszy konkurs, który przygotowaliśmy w Zespole Szkół w Gromniku miał charakter przeglądu powiatowego. W związku z tym, że zainteresowanie tym przeglądem było duże, bo przecież dotyczy on naszej kultury narodowej, jego formuła się zmieniła. Od dwóch lat jest to już Wojewódzki Przegląd Pieśni Kresowej, w której udział biorą soliści i zespoły z różnych stron Województwa Małopolskiego, a także województw sąsiednich. Poziom przeglądu z roku na rok jest coraz wyższy i liczę na to, że osiągnie on wymiar ogólnopolski. Występujący w konkursie uczniowie szkół oprócz prezentacji utworów związanych z kresami, mają też możliwość zwiedzenia miejsca gdzie mieszkał nasz słynny rodak. Na przegląd zapraszam wszystkich, którzy chcą przeżyć ucztę duchową w miejscu gdzie mieszkał Wielki Polak, który urodził się przecież na terenach polskich, które teraz należą do Ukrainy.

droga cp 8

Nowy most w Kąśnej Dolnej.

Wróćmy jednak do inwestycji. Trzeba zauważyć, że na południu Powiatu Tarnowskiego realizowana jest duża liczba inwestycji. Powstały nowe mosty i drogi. Teraz planowana jest kolejna inwestycja - przebudowa mostu w Ołpinach.
- Na południu powiatu, które było zapóźnione pod względem infrastruktury, udało się nam zrealizować potężne jak na powiat zadania. Przypomnę tylko ta najważniejsze: kosztem prawie 5 mln zł likwidacja usuwiska w Jastrzębiej, most na rzece Biała w Pławnej, budowa wcześniej wspomnianego mostu w Kąśnej Dolnej, kompletny remont i modernizacja drogi w kierunku Jastrzębiej, remonty dróg z tzw. powodziówek, odbudowa dróg w gminach Rzepiennik Strzyżewski, Szerzyny i Ryglice. W tym roku planujemy przebudowę mostu w Ołpinach usytuowanego w trudnym miejscu. Dość powiedzieć, że droga powiatowa usytuowana na nasypie i ostrym zakręcie krzyżuje się tam z drogami gminnymi. Z tego powodu projektanci mieli trudne zadanie by zaprojektować przeprawę optymalną, zgodnie z przepisami. To się udało i są także pieniądze na ten cel, co oznacza, że w tym roku ten most będzie gotowy.

Tymczasem ruszyła kompleksowa przebudowa drogi powiatowej przez Ładna, Skrzyszów, Łękawicę i Karwodrza. To największa inwestycja drogowa w historii powiatu.
- Koszt tego zadania to blisko 28 mln zł. Udało się zdobyć środki subregionalne na modernizacje tej drogi w kwocie 17 mln zł. Resztę trzeba było dołożyć. Ponieważ podczas przetargu koszt inwestycji okazał się wyższy niż zakładaliśmy, dlatego zwróciliśmy się do samorządów gmin Tuchów i Skrzyszów o współfinansowanie brakującej kwoty. Spotkało się to z aprobatą władz gminy Skrzyszów w przeciwieństwie do rady gminy Tuchów, gdzie rozmowy w tej sprawie trwały nico dłużej. W sumie jednak doszliśmy do porozumienia i droga ta bardzo ważna nie tylko dla mieszkańców gmin, w całości będzie realizowana.

Były tam obawy kilku osób, że modernizacja spowoduje większy ruch na tej drodze.
- Ja się raczej tego bym nie obawiał, bo jest to droga dość kręta i kierowcy dużych samochodów wybiorą drogę wyższej kategorii, czyli wojewódzką. Jeśli chodzi o ruch samochodów osobowych, to on zwiększa się wszędzie i być może tam się też zwiększy. To jednak jest rozwój cywilizacyjny i tego zatrzymać się nie da.

most plawna otw 5

Nowy most w Pławnej.

Z ruchem drogowym nieodłącznie związane jest bezpieczeństwo, w tym przede wszystkim pieszych. Od dawna walczy pan o budowę chodników, które zapewniają bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.
- Z tego właśnie względu, jako Zarząd Powiatu przeznaczamy duże kwoty na budowę chodników. Ich budowa jest współfinansowana przez gminy. W trosce o bezpieczeństwo w tym roku postanowiliśmy dołożyć pieniędzy na budowę chodników i myślę, że już tak pozostanie i co roku będziemy zwiększać środki z przeznaczeniem na bezpieczeństwo pieszych.

Oświata jest przysłowiowym oczkiem w głowie władz powiatu. Jednak utrzymanie szkół, w których uczy się coraz mniej uczniów sporo kosztuje.
- Dlatego podejmujemy działania by zminimalizować te koszty m.in. poprzez modernizację obiektów szkolnych. Za kwotę 4,5 mln zł przeprowadzona zostanie termomodernizacja trzech obiektów dydaktycznych Powiatu Tarnowskiego: Liceum Ogólnokształcące w Tuchowie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie. Realizacja projektu pozwoli nie tylko na zmniejszenie emisji toksycznych związków do atmosfery i na poprawę efektywności energetycznej budynków, ale także stworzy bardziej sprzyjające warunki dla zdrowia ich użytkowników. Wyraźnej poprawie ulegną warunki nauki i pracy, budynki będą odpowiednio docieplone, zmodernizowane, ze sprawnymi instalacjami i wydajnymi energetycznie systemami grzewczymi. Prawie 5 mln zł otrzymaliśmy na realizacje projektu „mistrzowie w zawodzie”, który polega na wprowadzeniu dodatkowych zajęć dla uczniów, ale przede wszystkim jest to poprawa bazy dydaktycznej związanej z kształceniem zawodowym. Liderem jest Centrum Kształcenia Zawodowego w Tuchowie. Chodzi o modernizacje pracowni czy warsztatów samochodowych na miarę XXI wieku, aby uczniowie mogli się szkolić w oparciu o najnowocześniejsze urządzenia diagnostyczne. 

Rozmawiamy przed Świętami Wielkanocnymi, co chciałby pan przekazać mieszkańcom powiatu?
- Pragnę złożyć mieszkańcom najserdeczniejsze życzenia zdrowych i pogodnych Świat Wielkanocnych, przeżytych w radości, wzajemnej życzliwości oraz atmosferze rodzinnego ciepła przy wielkanocnym stole.

rozmawiał: Wiesław Szczupak („Super Galicja”)

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:56
Wczoraj:578
W tym tygodniu:1265
W tym miesiącu:8513
Ogółem:970934

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

soik nowy sacz

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd