dzisiaj jest: 21 marca 2019 r.   ::    imieniny: Lubomir, Benedykt, Mikołaj
Powiat Tarnowski
Gmina Ciężkowice
Powiat Tarnowski
Gmina Ciężkowice
Powiat TarnowskiLeśna droga

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top unia europejska

baner top rzeczpospolita polska

baner top esop

Duże środki na inwestycje na południu powiatu

rozmiar tekstu w artykule:

wywiad wicestr marzec 2018 miniRozmowa z Wicestarostą Tarnowskim Zbigniewem Karcińskim na temat bieżących inwestycji powiatowych.Na inwestycje w Powiecie Tarnowskim wydaje się, co roku ogromne środki. W tym roku w budżecie na ten cel zapisanych jest około 35 mln zł, co przełoży się na wiele zrealizowanych obiektów użyteczności publicznej. Takim wprowadzeniem w tegoroczny, duży wachlarz inwestycyjny jest na pewno oficjalne oddanie do użytku nowoczesnego mostu i drogi do Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.
- To kluczowa inwestycja z uwagi na fakt, że w tym roku obchodzimy w Polsce 100-lecie odzyskania niepodległości. Chcemy, aby jedyna zachowana posiadłość Ignacego Jana Paderewskiego stała się centrum obchodów tej rocznicy. Wykonana droga dojazdowa z mostem w zasadniczy sposób poprawiła dostępność komunikacyjną placówki i równocześnie zabytkowy dwór nabrał nowego wymiaru. Most będzie nosił nazwę „Mostu Niepodległości”. Uroczystości związane z nadaniem imienia odbędą się w maju tego roku.

To nie jedyne inwestycje, które będą realizowane w tym miejscu.
- Już wykonana została klimatyzacja letniej sali koncertowej, przeprowadzona została termomodernizacja Domu Pracy Twórczej, gdzie otwarta została kawiarenka z myślą o odwiedzających Centrum Paderewskiego. W zabytkowym parku powstały nowe alejki z ławkami. W najbliższym czasie planujemy wybudowanie przy letniej sali koncertowej szatni i toalet. Chcemy tez powiększyć parking dla samochodów osobowych tuż przy dworku, a także wybudować parking dla autokarów przed nowo wybudowanym mostem.

droga cp 3

Otwarcie drogi dojazdowej wraz z mostem do Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

Do Centrum Paderewskiego przyjeżdżają nie tylko melomani, ale liczni turyści spragnieni wypoczynku w ciszy i na świeżym powietrzu.
- Kompleks dworsko-parkowy jest miejsce różnych wydarzeń kulturalnych. Organizowane są tu plenery malarskie, warsztaty i konkursy muzyczne, odbywają się tez różnorakie sympozja różnych środowisk. Miejsce to jest także idealne dla rekreacji i wypoczynku. Piękny cichy park i przepiękne krajobrazy Pogórza Ciężkowickiego sprzyjają wypoczynkowi całymi rodzinami. Na miejscu można wypożyczyć rowery i zwiedzać przepiękne tereny. Dla turystów tu mieszkających przewidzieliśmy też inne atrakcje, jak chociażby możliwość łowienia ryb w stawie na terenie obiektu. W okresie letnim planujemy też możliwość wypożyczenia rowerów wodnych i pływanie po malowniczym stawie.

Na początku czerwca w Centrum Paderewskiego odbędzie się już IV Przegląd Pieśni Kresowej, który powstał z pańskiej inicjatywy w szkole w Gromniku.
- Pierwszy konkurs, który przygotowaliśmy w Zespole Szkół w Gromniku miał charakter przeglądu powiatowego. W związku z tym, że zainteresowanie tym przeglądem było duże, bo przecież dotyczy on naszej kultury narodowej, jego formuła się zmieniła. Od dwóch lat jest to już Wojewódzki Przegląd Pieśni Kresowej, w której udział biorą soliści i zespoły z różnych stron Województwa Małopolskiego, a także województw sąsiednich. Poziom przeglądu z roku na rok jest coraz wyższy i liczę na to, że osiągnie on wymiar ogólnopolski. Występujący w konkursie uczniowie szkół oprócz prezentacji utworów związanych z kresami, mają też możliwość zwiedzenia miejsca gdzie mieszkał nasz słynny rodak. Na przegląd zapraszam wszystkich, którzy chcą przeżyć ucztę duchową w miejscu gdzie mieszkał Wielki Polak, który urodził się przecież na terenach polskich, które teraz należą do Ukrainy.

droga cp 8

Nowy most w Kąśnej Dolnej.

Wróćmy jednak do inwestycji. Trzeba zauważyć, że na południu Powiatu Tarnowskiego realizowana jest duża liczba inwestycji. Powstały nowe mosty i drogi. Teraz planowana jest kolejna inwestycja - przebudowa mostu w Ołpinach.
- Na południu powiatu, które było zapóźnione pod względem infrastruktury, udało się nam zrealizować potężne jak na powiat zadania. Przypomnę tylko ta najważniejsze: kosztem prawie 5 mln zł likwidacja usuwiska w Jastrzębiej, most na rzece Biała w Pławnej, budowa wcześniej wspomnianego mostu w Kąśnej Dolnej, kompletny remont i modernizacja drogi w kierunku Jastrzębiej, remonty dróg z tzw. powodziówek, odbudowa dróg w gminach Rzepiennik Strzyżewski, Szerzyny i Ryglice. W tym roku planujemy przebudowę mostu w Ołpinach usytuowanego w trudnym miejscu. Dość powiedzieć, że droga powiatowa usytuowana na nasypie i ostrym zakręcie krzyżuje się tam z drogami gminnymi. Z tego powodu projektanci mieli trudne zadanie by zaprojektować przeprawę optymalną, zgodnie z przepisami. To się udało i są także pieniądze na ten cel, co oznacza, że w tym roku ten most będzie gotowy.

Tymczasem ruszyła kompleksowa przebudowa drogi powiatowej przez Ładna, Skrzyszów, Łękawicę i Karwodrza. To największa inwestycja drogowa w historii powiatu.
- Koszt tego zadania to blisko 28 mln zł. Udało się zdobyć środki subregionalne na modernizacje tej drogi w kwocie 17 mln zł. Resztę trzeba było dołożyć. Ponieważ podczas przetargu koszt inwestycji okazał się wyższy niż zakładaliśmy, dlatego zwróciliśmy się do samorządów gmin Tuchów i Skrzyszów o współfinansowanie brakującej kwoty. Spotkało się to z aprobatą władz gminy Skrzyszów w przeciwieństwie do rady gminy Tuchów, gdzie rozmowy w tej sprawie trwały nico dłużej. W sumie jednak doszliśmy do porozumienia i droga ta bardzo ważna nie tylko dla mieszkańców gmin, w całości będzie realizowana.

Były tam obawy kilku osób, że modernizacja spowoduje większy ruch na tej drodze.
- Ja się raczej tego bym nie obawiał, bo jest to droga dość kręta i kierowcy dużych samochodów wybiorą drogę wyższej kategorii, czyli wojewódzką. Jeśli chodzi o ruch samochodów osobowych, to on zwiększa się wszędzie i być może tam się też zwiększy. To jednak jest rozwój cywilizacyjny i tego zatrzymać się nie da.

most plawna otw 5

Nowy most w Pławnej.

Z ruchem drogowym nieodłącznie związane jest bezpieczeństwo, w tym przede wszystkim pieszych. Od dawna walczy pan o budowę chodników, które zapewniają bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.
- Z tego właśnie względu, jako Zarząd Powiatu przeznaczamy duże kwoty na budowę chodników. Ich budowa jest współfinansowana przez gminy. W trosce o bezpieczeństwo w tym roku postanowiliśmy dołożyć pieniędzy na budowę chodników i myślę, że już tak pozostanie i co roku będziemy zwiększać środki z przeznaczeniem na bezpieczeństwo pieszych.

Oświata jest przysłowiowym oczkiem w głowie władz powiatu. Jednak utrzymanie szkół, w których uczy się coraz mniej uczniów sporo kosztuje.
- Dlatego podejmujemy działania by zminimalizować te koszty m.in. poprzez modernizację obiektów szkolnych. Za kwotę 4,5 mln zł przeprowadzona zostanie termomodernizacja trzech obiektów dydaktycznych Powiatu Tarnowskiego: Liceum Ogólnokształcące w Tuchowie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie. Realizacja projektu pozwoli nie tylko na zmniejszenie emisji toksycznych związków do atmosfery i na poprawę efektywności energetycznej budynków, ale także stworzy bardziej sprzyjające warunki dla zdrowia ich użytkowników. Wyraźnej poprawie ulegną warunki nauki i pracy, budynki będą odpowiednio docieplone, zmodernizowane, ze sprawnymi instalacjami i wydajnymi energetycznie systemami grzewczymi. Prawie 5 mln zł otrzymaliśmy na realizacje projektu „mistrzowie w zawodzie”, który polega na wprowadzeniu dodatkowych zajęć dla uczniów, ale przede wszystkim jest to poprawa bazy dydaktycznej związanej z kształceniem zawodowym. Liderem jest Centrum Kształcenia Zawodowego w Tuchowie. Chodzi o modernizacje pracowni czy warsztatów samochodowych na miarę XXI wieku, aby uczniowie mogli się szkolić w oparciu o najnowocześniejsze urządzenia diagnostyczne. 

Rozmawiamy przed Świętami Wielkanocnymi, co chciałby pan przekazać mieszkańcom powiatu?
- Pragnę złożyć mieszkańcom najserdeczniejsze życzenia zdrowych i pogodnych Świat Wielkanocnych, przeżytych w radości, wzajemnej życzliwości oraz atmosferze rodzinnego ciepła przy wielkanocnym stole.

rozmawiał: Wiesław Szczupak („Super Galicja”)

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:19
Wczoraj:481
W tym tygodniu:1597
W tym miesiącu:8965
Ogółem:1058512

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

soik nowy sacz

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is a Joomla Security extension!