dzisiaj jest: 23 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Jerzy, Wojciech

Informacja dla jednostek OSP na temat zasad udzielania dotacji z budżetu powiatu na 2018 rok

logo starostwo powiatowe mini1 marca 2018 roku upływa termin składania wniosków przez jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu tarnowskiego, ubiegających się o dotacje z budżetu powiatu w roku bieżącym. Wydziału Ochrony Ludności, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Tarnowie przypomina zasady korzystania z ww. dotacji.

Obligatoryjną częścią wniosku jest opinia Komendanta Miejskiego PSP w Tarnowie, w związku z tym zasadnym jest aby przed złożeniem wniosku uzgodnić w Komendzie Miejskiej PSP sposób wykorzystania środków finansowych, które jednostka OSP zamierza pozyskać z budżetu powiatu.

Zasady wykorzystania dotacji udzielanych z budżetu powiatu jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych

I. Sposób przekazania środków:
1. Jedyną prawnie dopuszczalną możliwością przekazania dotacji celowej przez powiat jednostce OSP jest umowa dotacji.
2. Fakt otrzymania przez jednostkę OSP zawiadomienia o przyznanej kwocie dotacji nie jest to równoznaczny z tym, że może już wydatkować przyznaną kwotę jeżeli nawet ma swoje środki w tej samej wysokości. Najpierw musi być podpisana umowa, później przekazanie środków finansowych jednostce. Dopiero wówczas jednostka może realizować dotację.

II. Przeznaczenie dotacji:
1. Dotacja przyznana z budżetu powiatu jednostce OSP może być przeznaczona wyłącznie na zapewnienie gotowości bojowej, a więc:
a) zakup umundurowania bojowego oraz środków ochrony osobistej strażaków ochotników,
b) zakup i modernizację środków łączności,
c) zakup sprzętu, aparatury, urządzeń oraz innego wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działań ratowniczych,
d) zakup oraz remont pojazdów ratowniczo-gaśniczych a także ich doposażenie w niezbędny sprzęt,
e)remont pomieszczeń w celu zapewnienia warunków do właściwego przechowywania sprzętu i wyposażenia ratowniczo-gaśniczego oraz pojazdów.

III. Dotacji nie można przeznaczyć:
a) na zakup umundurowania galowego,
b)zakup lub remont instrumentów w orkiestrach prowadzonych przez jednostki,
c) remont pomieszczeń, które będą przeznaczone na inne cele niż w pkt II.1 lit e.

IV. Zmiana przeznaczenia dotacji:
Zmiana przeznaczenia kwoty dotacji określona w umowie jest możliwa po wcześniejszej pisemnej prośbie jednostki OSP zainteresowanej taką zmianą, która będzie stanowiła podstawą przygotowania aneksu do umowy dotacji. Dopiero podpisanie aneksu do umowy umożliwi zmianę przeznaczenia kwoty dotacji przez jednostkę OSP.

Formularze stosownych wniosków dostępne są - tutaj.

Informacji na temat dotacji dla OSP udzielają pracownicy Wydziału Ochrony Ludności, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Tarnowie, tel. 14 688-33-30, 688-33-33.