dzisiaj jest: 21 czerwca 2018 r.   ::    imieniny: Alicja, Marta, Alojz
Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

Prezydent RP objął Patronatem Narodowym uroczystości w Łowczówku

patronat narodowy miniPrezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda objął Patronat Narodowy nad XX Zlotem Niepodległościowym w Łowczówku, który odbędzie się 4 listopada 2018 roku. Wydarzenie to będzie finałem powiatowych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Prezydent Andrzej Duda objął Patronatem Narodowym obchody XX Zlotu Niepodległościowego w Łowczówku na wniosek Starosty Tarnowskiego Romana Łucarza.

- Przygotowywane przez państwa od dwudziestu lat spotkania przypominają o bitwie I Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego z grudnia 1914 roku. Pamięć o męstwie bohaterskich legionistów i uczczenie poległych w tym starciu to dla społeczności ziemi tarnowskiej ważna powinność, spełniana z niezwykłą godnością - czytamy w piśmie przyznającym patronat Prezydenta nad uroczystościami w Łowczówku.

patronat narodowy
Obchody XX Zlotu Niepodległościowego w Łowczówku będą jednym z najważniejszych punktów w programie powiatowych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

To wydarzenie o bogatej tradycji, nawiązujące do boju pod Łowczówkiem, który stoczyła I Brygada Legionów Polskich w dniach od 22 do 25 grudnia 1914 roku. Brygadier Józef Piłsudski, zwracając się do swoich podopiecznych po zakończeniu bitwy, powiedział: - U schyłku ubiegłego roku, podczas mojej nieobecności, stoczyliście z przeważającymi siłami nieprzyjaciela bój najcięższy i najkrwawszy z tych, jakieśmy dotąd mieli. Zyskaliście w nim nową sławę i nowy liść wawrzynu wpletliście do wieńca sławy polskiego żołnierza.