dzisiaj jest: 16 grudnia 2018 r.   ::    imieniny: Albina, Zdzisław
Ratusz i Kościół parafialny pw. Świętego Ducha
Wieża widokowa na Brzance
Muchomor czerwony
Pasmo Brzanki
Ratusz i Kościół parafialny pw. Świętego DuchaGmina Żabno

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top unia europejska

baner top rzeczpospolita polska

baner top esop

Inwestycje 2017 - czyli co zrobiono w Powiecie Tarnowskim

rozmiar tekstu w artykule:

rozmowa BN 2017 miniStarosta Tarnowski Roman Łucarz podsumowuje rok 2017. Zachęcamy do zapoznania się z rozmową z włodarzem powiatu.Spróbujmy kończący się rok podsumować poprzez zrealizowane i rozpoczęte największe inwestycje, najistotniejsze i najbardziej zauważalne przez mieszkańców. Zacznijmy może od przebudowy odcinka drogi powiatowej łączącego skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 973 w Ilkowicach ze skrzyżowaniem z drogą wojewódzką w Łęgu Tarnowskim…

- To była bardzo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Ruch pojazdów jest tam bardzo duży, a jezdnia była stosunkowo wąska. W dodatku nawierzchnia na tym odcinku była spękana, występowały ubytki w asfalcie, zaś brak chodnika w niektórych miejscach stwarzał zagrożenie bezpieczeństwa dla pieszych. Teraz mamy solidną drogę o wysokich parametrach. Na całej długości (około 3,5 km) jezdnia została poszerzona do 6 metrów, jest nowa nakładka asfaltowa, oczyszczono rowy i utwardzono pobocza. Jest bezpieczniej dla pieszych, bo wybudowany został chodnik o szerokości 2 metrów. Są trzy nowe zatoki autobusowe z peronami, są nowe przejścia dla pieszych z wyspami dzielącymi, zamontowano też oświetlenie solarne. Koszt całego przedsięwzięcia to prawie 4,5 mln zł. Ta inwestycja to przykład bardzo dobrej współpracy wojewody, bo otrzymaliśmy środki z budżetu państwa, samorządu powiatowego oraz gminnego. Warte podkreślenia jest, że Gmina Żabno nie tylko wniosła własny wkład finansowy, ale również przekazała grunty na poszerzenie drogi i chodnik.

rozmowa BN 2017 1

Symboliczne oddanie do użytku zmodernizowanego 3,5 kilometrowego odcinka drogi powiatowej przez Ilkowice i Łęg Tarnowski.

Kiedy przejechać będzie można nowym mostem nad Białą w Pławnej? To była druga co do kosztów tegoroczna inwestycja drogowa tarnowskiego Starostwa.

- Okazały most - konstrukcja żelbetowa o długości 85 metrów już stoi i można z niego korzystać. W grudniu przeprowadzone zostały końcowe prace, ułożona została też nowa nakładka asfaltowa na fragmencie dojazdowej jedni. Rozebranie starego drewnianego mostu w Pławnej i zastąpienie go konstrukcją żelbetową kosztowało prawie 3,8 mln zł. Pozyskaliśmy do tego przedsięwzięcia dofinansowanie z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

rozmowa BN 2017 4

Wreszcie wybudowana została droga dojazdowa z prawdziwego zdarzenia do Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Ta inwestycja chyba Pana najbardziej cieszy?

- Nie ukrywam, że to był wstyd, że była taka droga dojazdowa do ostatniej zachowanej na świecie posiadłości mistrza Paderewskiego. Wytyczyć nową drogę nie było łatwo, głównie z tego względu, że grunty należały do prywatnych właścicieli. Ale wreszcie udało się pokonać wszystkie przeszkody i wybudować drogę z mostem nad Kąśnianką do Centrum Paderewskiego. Kosztowało to 2,4 mln zł, a połowa tej kwoty to była dotacja z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Owszem, ta inwestycja bardzo mnie cieszy.

rozmowa BN 2017 2

Stan prac na moście w Kąśnej Dolnej w listopadzie 2017 roku.

Jeśli jesteśmy już przy Centrum Paderewskiego to nie sposób nie wspomnieć o sukcesie roku - można tak śmiało powiedzieć - jakim było objęcie placówki patronatem przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- To wielki sukces, że nasze Centrum Paderewskiego znalazło się w gronie elitarnych placówek kultury współprowadzonych przez MKiDN. To nie tylko realne wsparcie finansowe, bo ale też prestiż dla instytucji upowszechniającej twórczość wybitnego artysty i męża stanu. Podpisana umowa pozwala też na pełne wykorzystanie potencjału artystycznego Centrum Paderewskiego oraz zapewnia instytucji stabilny rozwój i zwiększenie możliwości twórczych. Może wychodzić z szerszą ofertą, także na zewnątrz, bo nie każdy ma możliwość przyjazdu do Kąśnej Dolnej. A chcemy, aby Kąśna Dolna przebiła się do świadomości nie tylko mieszkańców całego Powiatu Tarnowskiego, ale również Województwa Małopolskiego i całej Polski.

glinski 4

Podpisanie umowy na współprowadzenie Centrum Paderewskiego przez MKiDN. Z tej okazji w dworku Mistrza Paderewskiego w Kąśnej Dolnej gościł Premier Piotr Gliński.

W tym roku ruszyła budowa nowej siedziby dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dwudniakach. To ma być supernowoczesny obiekt, perełka Powiatu Tarnowskiego.

- I będzie. Prace w Dwudniakach są bardzo zaawansowane. Wkrótce będzie można rozpocząć roboty wewnątrz budynków. W przyszłym roku na pewno do dyspozycji dzieci niepełnosprawnych oddamy nowoczesny obiekt wedle standardów XXI wieku. Lokalizacja w Dwudniakach ma wiele zalet. Łatwy dojazd, spokój, cisza, wszystko w otoczeniu lasów i zbiorników wodnych… Duża i bezpieczna przestrzeń pozwalać będzie na kontynuację sprawdzonych i cenionych przez rodziców oraz specjalistów form terapii. Rozszerzona zostanie działalność Ośrodka. Pragnę podkreślić, że wszystko odbywa się w porozumieniu z nauczycielami oraz rodzicami dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Dziękuję im za konstruktywne podejście do tematu. Wspólnie stworzymy w Dwudniakach przyjazne dla dzieci miejsce. Najtańsza oferta opiewała na kwotę przeszło 10 mln zł i ta została przez Zarząd Powiatu zaakceptowana. Czynimy starania o pozyskanie zewnętrznych dofinansowań.

Przygotowana została również jeszcze większa inwestycja, największa w dotychczasowej historii powiatu, na którą już pozyskaliście przeszło 17 mln zł ze środków unijnych. Chodzi o przebudowę drogi z Karwodrzy do Ładnej. Wynikł jednak pewien problem. Czy udało się go rozwiązać?

- Po otwarciu ofert okazało się, że najtańsza o 4 miliony złotych przewyższa założony budżet. Można było powtórzyć przetarg, ale nic nie wskazuje, aby można było uzyskać niższą cenę za wykonanie robót. A szkoda byłoby stracić tak olbrzymie unijne dofinansowanie. Porozumieliśmy się więc z samorządami Skrzyszowa i Tuchowa o podwyższeniu udziałów i wkrótce rozpocznie się przebudowa drogi. Zakres prac jest olbrzymi. W sumie przebudowana zostanie jezdnia o łącznej długości 12,7 km w miejscowościach Karwodrza, Trzemesna, Łękawica, Skrzyszów i Ładna. Droga będzie solidna i bezpieczna, poszerzona do 6 metrów, a tam gdzie to nie jest możliwe - do 5,5 m. Wyremontowane będą też pobocza - w sumie będzie 3,7 km nowych chodników. Będą nowe zatoki autobusowe, dwa nowe mosty oraz rondo w Skrzyszowie. Dobudowany zostanie też 400 metrowy odcinek drogi w Skrzyszowie, aby ciąg jezdny omijał zabytkowy kościół w tej miejscowości.

rozmowa BN 2017 3

Starosta Tarnowski Roman Łucarz i Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys podczas konferencji, na której podpisana została umowa na dofinansowanie realizacji inwestycji budowy drogi powiatowej z Karwodrzy do Ładnej.

A czy jakieś większe inwestycje zostały przeprowadzone w powiatowych szkołach w kończącym się roku?

- Przede wszystkim ruszył duży projekt zakładający wsparcie szkolnictwa zawodowego w powiecie w oparciu o Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie. To całkiem spora kwota, bo około 4,5 mln zł dotacji unijnej plus 500 tys. zł pochodzące z budżetu Starostwa. Przygotowana została też kompleksowa termomodernizacja trzech powiatowych szkół - obu tuchowskich oraz Zespołu Szkół w Zakliczynie. Jeśli jesteśmy już przy dużych projektach to warto ponadto wspomnieć o bazowej cyfryzacji zasobów geodezyjnych w powiecie. To kolejne duże pieniądze z Unii Europejskiej, bo dofinansowanie wynosi przeszło 14 mln zł. Wykonywane są nowoczesne mapy z samolotu i granice nanoszone cyfrowo. Wiele bieżących remontów przeprowadzanych jest w Domach Pomocy Społecznej. Dzięki wsparciu wojewody wykonujemy również wiele drobnych inwestycji podnoszących standaryzację tych placówek.

rozmowa BN 2017 5

Opłatek samorządowy 2017.

Czego życzy Pan Mieszkańcom Powiatu Tarnowskiego w Nowym 2018 roku?

- Przede wszystkim dużo zdrowia. Bo jeśli będziemy mieć zdrowie to wszystko inne będzie możliwe do zrealizowania. Życzę błogosławieństwa nowonarodzonego Dzieciątka Jezus, szczęścia i spokoju rodzinnego, by każdy mógł sobie ułożyć życie wedle swoich planów i by te plany się spełniły. Życzę też, aby nowy rok był rokiem już nie tylko dobrej, ale bardzo dobrej zmiany.

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:247
Wczoraj:386
W tym tygodniu:3285
W tym miesiącu:6943
Ogółem:1017806

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

soik nowy sacz

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is a Joomla Security extension!