dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

ZSLiT w Wojniczu: II Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych

woj tydz um zaw miniW ostatnich dniach listopada br. uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu zorganizowali II Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych. W wydarzeniu uczestniczyło blisko 150 gimnazjalistów i 20 przedsiębiorców z okolicznych firm, w tym przedstawiciele firm niemieckich oraz ukraińskich.

W części zatytułowanej „Odkryj swój talent” uczniowie gimnazjum mieli możliwość zapoznania się z prezentacją doradców zawodowych z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Tarnowie na temat przyszłego wyboru szkoły średniej, jak również uczestniczyli w warsztatach tworzenia baniek przestrzennych, degustowali kuchnię regionalną oraz specjały z Turyngii.

woj tydz um zaw 1
Niemiecki partner w projekcie „Mobilność zawodowa - praktyka i międzykulturowa nauka” - dr Manfred Müller z firmy SHW w Turyngii - przybliżył wszystkim uczestnikom tematykę praktyk w niemieckich firmach.

woj tydz um zaw 2
Uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych zaprezentowali swoje wspomnienia z praktyk zawodowych na terenie Niemiec. Przestawili prezentacje multimedialne na zasadach konkursu pt. „Mój zawód - moja mobilność”. Prezentacje te oceniane były przez przybyłych przedsiębiorców. Cenne nagrody ufundowane zostały przez Zastępcę Dyrektora ARIMR w Krakowie, Pawła Smolenia, Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Radę Rodziców ZSLiT w Wojniczu oraz firmę SHW z Turyngii.

woj tydz um zaw 3
Wydarzenie było efektem projektu Erasmus+ „Mobilność zawodowa - praktyka i międzykulturowa nauka”, którego założeniem są miesięczne praktyki dla uczniów klas technikum logistycznego, żywienia i usług gastronomicznych, hotelarskiego, architektury krajobrazu i ZSZ kucharz. Praktyki te odbywają się w hotelach, zakładach gastronomicznych oraz przedsiębiorstwach logistycznych w rejonie Turyngii. Zdobyte doświadczenie i kwalifikacje zostają potwierdzone certyfikatem Europass, uznawanym na unijnych rynkach pracy.

woj tydz um zaw 4
Kolejny prezentowany projekt Erasmus+ nosi nazwę „Kłusem po jeździeckie umiejętności i doświadczenie zawodowe”. To polsko-czeska wymiana młodzieży ze szkół jeździeckich z Toporzyska, Wojnicza i Wolbromia, która miała miejsce w Czechach, wiosną bieżącego roku. Celem wyjazdu była nauka i doskonalenie umiejętności jazdy wyścigowej oraz zajęcia jeździeckie z ujeżdżenia i skoków przez przeszkody.

woj tydz um zaw 5

Kolejna część imprezy upłynęła pod znakiem spotkań z przedsiębiorcami w ramach „Wsparcia Kształcenia Zawodowego - Wojnicz 2017”. Na to wydarzenie przybyła liczna grupa przedsiębiorców. Obecni byli Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. - Józef Rojek, Zastępca Dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie - Paweł Smoleń, Przedstawiciele Niemieckiej Firmy SHW dr Manfred Müller i Katarzyna Suchocka, przedstawiciel Ukraińskiej firmy EUROSTUDY - Natalia Semenowa, Piotr Pleń z firmy Misterium, Katarzyna Mazurek - właściciel Hotelu Dunajec; z firmy Zasada Trans Spedition sp.z o.o przybył Janusz Szot - Prezes Zarządu, a ponadto - Ryszard Kliś - Kierownik Oddziału Lobo Sp. z o.o., zaś Firmę ReDrog reprezentował Wojciech Janus. Obecna była również Teresa Duman.

woj tydz um zaw 6
Po prezentacjach konkursowych przedsiębiorcy udali się do auli szkolnej. Był to czas wymiany doświadczeń i poznania wzajemnych oczekiwań. Pracodawcy z Polski, Niemiec i Ukrainy, w scenerii przygotowanej przez uczniów klas technikum żywienia i szkoły branżowej kucharz, mieli możliwość rozmowy dotyczącej rynków pracy i zapotrzebowania na pracowników.