dzisiaj jest: 24 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Rekrutacja uczestników warsztatów w ramach projektu „Nasz Region, Nasza Tradycja - Nasze Dziedzictwo”

proj kult nasz reg miniW związku z realizacją przez Powiat Tarnowski projektu Nasz Region, Nasza Tradycja - Nasze Dziedzictwo w ramach Poddziałania 6.1.3 Rozwój Instytucji Kultury oraz udostępnianie dziedzictwa kulturowego RPO WM na lata 2014-2020 - trwa rekrutacja do udziału w warsztatach: dokumentowanie dziedzictwa kulturowego, folklorystycznych, kuchni regionalnej oraz rękodzielniczych.

- „Poznaję swój region” - dokumentowanie dziedzictwa kulturowego regionu tarnowskiego

Celem warsztatów jest pogłębienie wiedzy o własnym regionie, umocnienie tożsamości lokalnej i regionalnej i ukształtowanie w młodzieży poczucia regionalnej tożsamości i identyfikacji z kulturą regionu tarnowskiego poprzez umiejętne jej dokumentowanie. Warsztaty prowadzone będą przez etnografów oraz dziennikarzy i kierowane są do uczniów szkół ponadpodstawowych (ZSP Żabno, ZSOiZ Ciężkowice, LO Tuchów, ZSP Zakliczyn, CKZiU Tuchów, ZSP Ryglice, POW Promyk Rzuchowa).

- Warsztaty folklorystyczne pn. „Oj dana dana”

Celem warsztatów będzie upowszechnienie dziedzictwa niematerialnego i kształtowanie poczucia lokalnej tożsamości i przynależności kulturowej i przywiązania do własnej małej ojczyzny. Podczas warsztatów prowadzonych przez choreografów, instruktorów tańców folklorystycznych, uczestnicy zdobędą umiejętności wykonywania najbardziej charakterystycznych dla regionu tarnowskiego tańców, poznają także elementy strojów ludowych charakterystycznych dla poszczególnych grup etnograficznych i zdobędą umiejętności ich rozróżniania. Warsztaty przeznaczone są dla uczniów szkół ponadpodstawowych (ZSOiZ Ciężkowice, LO Tuchów, ZSP Zakliczyn, ZSP Ryglice, SOSW Zbylitowska Góra, POW Promyk Rzuchowa).

- Warsztaty kuchni regionalnej „A proziok, to co?”

Celem warsztatów kulinarnych jest zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego poprzez znajomość i propagowanie tradycyjnej kuchni regionu tarnowskiego. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się przygotowywać tradycyjne potrawy regionu tarnowskiego oraz zapoznać się z regionalnymi i tradycyjnymi produktami i daniami naszego regionu. Warsztaty przeznaczone dla uczniów szkół ponadpodstawowych (ZSOiZ Cieżkowice, LO Tuchów, ZSP Zakliczyn, ZSLiT Wojnicz, CKZiU Tuchów, ZSP Ryglice, SOSW Zbylitowska Góra, POW Promyk Rzuchowa).

- Warsztaty rękodzieła - plastyka obrzędowa charakterystyczna dla regionu tarnowskiego

Celem warsztatów jest pielęgnowanie tradycji regionu poprzez ożywienie i popularyzację dziedziny rękodzieła ludowego związaną z tzw. plastyką obrzędową, w tym zwłaszcza wyrobów zaliczanych do tzw. „plastyki obrzędowej” charakterystycznej dla regionu tarnowskiego. Warsztaty będą obejmowały praktykę związaną z cyklem świąt dorocznych i rodzinnych oraz innymi zwyczajami praktykowanymi przez społeczności lokalne. Warsztaty będą prowadzone dla wychowanków SOSW w Zbylitowskiej Górze.

proj kult nasz reg 1
Zgłoszenia do warsztatów należy dokonać poprzez wypełnienie stosownych dokumentów (załącznik nr 1 oraz oświadczenia) - do pobrania w placówkach wymienionych w regulaminie projektu oraz na stronie internetowej Powiatu Tarowskiego. Regulamin projektu jest dostępny na stronie internetowej Powiatu Tarnowskiego w zakładce Programy Pomocowe Unii Europejskiej. Zgłoszenia przyjmowane są do 4 października w placówkach biorących udział w projekcie. Dokładny harmonogram warsztatów zostanie podany w późniejszym terminie.