dzisiaj jest: 19 września 2018 r.   ::    imieniny: Konstancja, January
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Rynek z Ratuszem w Zakliczynie
Zakola z plażami na rzece Dunajec
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Czesława Majorka w Ryglicach
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej DolnejGmina Ciężkowice

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top unia europejska

baner top rzeczpospolita polska

baner top esop

Tuchów pamięta o swoich bohaterach

rozmiar tekstu w artykule:

tuchow pomnik miniImiona i nazwiska wszystkich osób z tuchowskiej gminy, które zginęły w czasie II wojny światowej podczas walki z niemieckim i sowieckim okupantem znalazły się na fasadzie odnowionego pomnika w centrum Tuchowa. Inicjatorem upamiętnienia w ten sposób bohaterów walczących o wolność Ojczyzny był Poseł Michał Wojtkiewicz.

Pomnik ofiar okupacji przy ul. Daszyńskiego w Tuchowie powstał w latach sześćdziesiątych minionego stulecia i upamiętniał tylko ofiary faszyzmu. Nie było na nim jednak symboli religijnych, a orzeł był bez korony. Po 1989 roku nastąpiły pewne korekty, a teraz - dzięki staraniom Posła Michała Wojtkiewicza - powstał nowy projekt i pomnik został odnowiony. Upamiętnia nie tylko osoby, które zginęły wskutek zbrodni dokonanych przez hitlerowców, ale również poległych na Kresach Wschodnich z rąk sowieckich okupantów czy też mordowanych w katowniach NKWD. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dało na remont pomnika oraz zagospodarowanie przyległego skweru 100 tys. zł, Zakłady Mechaniczne w Tarnowie 10 tys. zł, a Gmina Tuchów wyłożyła 62 tys. zł.

tuchow pomnik 1
Poseł Wojtkiewicz zainicjował również stworzenie pełnej listy osób z tuchowskiej gminy, które zginęły w czasie II wojny światowej w walce z Niemcami i Sowietami. Udało się ustalić imiona i nazwiska 160 osób - umieszczone zostały one na fasadzie odnowionego pomnika. Powstała też publikacja z biogramami ofiar okupacji z gminy Tuchów, którą opracował Tomasz Wantuch.

tuchow pomnik 2
Uroczystość odsłonięcia odnowionego pomnika, według projektu Ewy i Romana Fleszarów odbyła się 17 września - w 78. rocznicę napaści ZSRR na Polskę. W Kościele pw. św. Jakuba w Tuchowie odprawiona została Msza św. w intencji ofiar i wolnej Ojczyzny. Następnie bardzo liczna grupa mieszkańców tuchowskiej gminy przemaszerowała pod pomnik przy ul. Daszyńskiego. Obecne były poczty sztandarowe, młodzież szkoła, kombatanci, rodziny ofiar niemieckiej i sowieckiej okupacji.

tuchow pomnik 3
Oprócz posła Michała Wojtkiewicza uroczystość swoją obecnością zaszczycił Senator RP Kazimierz Wiatr, obecni byli też Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron, Wicestarosta Tarnowski Zbigniew Karciński i Prezes Zakładów Mechanicznych Henryk Łabędź.

tuchow pomnik 4
Odnowiony pomnik poświęcił proboszcz tuchowskiej parafii ks. Alfons Górowski, a jego odsłonięcia dokonali Poseł Michał Wojtkiewicz, Wicewojewoda Józef Gawron, Burmistrz Tuchowa Adam Drogoś oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Tuchowie Ryszard Wrona.

tuchow pomnik 5
Przed pomnikiem liczne delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów, odbył się apel poległych, były wystąpienia okolicznościowe, był program patriotyczny.

tuchow pomnik 6
Warte odkreślenia, że lista osób z terenu Gminy Tuchów, które w II wojnie światowej oddały życie za Ojczyznę nie jest jeszcze całkowicie zamknięta. Może być jeszcze uzupełniana jeśli ktoś posiadał będzie wiarygodne informacje o ofiarach dwóch zbrodniczych systemów totalitarnych, dotąd jeszcze nie ustalonych.

tuchow pomnik 7

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:189
Wczoraj:578
W tym tygodniu:1398
W tym miesiącu:8646
Ogółem:971067

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

soik nowy sacz

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is a Joomla Security extension!