dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Naszym celem niezmiennie pozostaje dobro młodych ludzi

list rok szkW związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego - 2017/2018 - publikujemy list Starosty Tarnowskiego Romana Łucarza, skierowany do nauczycieli, uczniów i rodziców.

Dyrektorzy, Nauczyciele i Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
oraz placówek oświatowych Powiatu Tarnowskiego

Szanowni Państwo!

Wkraczamy w nowy rok szkolny 2017/2018 z niezmiennym przeświadczeniem, że celem nadrzędnym pracy Zarządu Powiatu Tarnowskiego pozostaje dobro młodych ludzi, których chcemy wyposażyć w procesie dydaktycznym w niezbędną wiedzę i kompetencje oraz przekazać im najlepsze wartości. Mając powyższe na uwadze, pragnę podkreślić, iż samorząd Powiatu Tarnowskiego, jako organ prowadzący, czuje odpowiedzialność za powierzone nam szkoły i placówki oświatowe, pracujących w nim nauczycieli oraz pobierających w nim naukę uczniów. Ta odpowiedzialność obliguje nas do podejmowania również trudnych decyzji, wynikających z ogólnokrajowych problemów polskiej oświaty, takich jak np. niż demograficzny, mający bezpośrednie skutki na gruncie szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu.

Nowy rok szkolny to również początek rozwiązywania szeregu problemów istotnych dla powiatowej oświaty. Rozpoczynamy budowę nowoczesnego obiektu w Dwudniakach, przeznaczonego dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Wdrażamy nowe projekty unijne: w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie - projekt zawodowy na ponad 4,5 ml zł; zmieniamy diametralnie bazę dydaktyczną tej szkoły; ponadto blisko 1,5 ml zł to projekt dla nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących wyposażający ich w nowoczesną wiedzę dydaktyczną. Ogółem w roku szkolnym 2016/2017 zrealizowaliśmy ponad 20 projektów na kwotę ponad 14 ml zł, w ramach których szkoły otrzymały nowe wyposażenie, uczniowie nowe umiejętności i kompetencje, a nauczyciele wiedzę niezbędną do realizowania na wysokim poziomie procesów dydaktycznych.

Wymienione powyżej działania to pewien symptomatyczny wycinek naszych działań na rzecz edukacji, ale nie obejmuje on ich wszystkich. Oprócz bazy staramy się również otoczyć opieką kadrę pedagogiczną, która w Powiecie Tarnowskim prezentuje wysoki poziom nauczania, o czym świadczą wyniki egzaminów maturalnych, czy rożnego rodzaju konkursów wiedzy. Przedmiotem naszej troski są również pracownicy administracyjni i oświatowi.

Na zakończenie pragnę zwrócić się do młodzieży uczącej się w naszych szkołach. Przed Wami Drodzy Uczniowie nowy rok szkolny. Proszę Was - wykorzystajcie ten czas dobrze. Pielęgnujcie te wartości, które przekazują Wam Wasi rodzice, Kościół, nauczyciele. W myśl słów Papieża św. Jana Pawła II: - Jesteście przyszłością świata, narodu, Kościoła. Od Was zależy jutrzejszy dzień. Niech te słowa będą Wam towarzyszyć przez cały ten nadchodzący nowy rok szkolny.

Życzę Wszystkim Państwu, Dyrektorom, Nauczycielom i Społeczności Uczniowskiej, spełnienia wszystkich oczekiwań i nadziei związanych z nowym rokiem szkolnym.

Starosta Tarnowski

- Roman Łucarz