dzisiaj jest: 21 czerwca 2018 r.   ::    imieniny: Alicja, Marta, Alojz
Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top unia europejska

baner top rzeczpospolita polska

baner top esop

Znani jesteśmy z produkcji zdrowej żywności

rozmiar tekstu w artykule:

wyw doz 2017 miniDożynki to czas uwieńczenia gospodarskiego trudu. To czas satysfakcji, że udało się stawić czoła wszelkim przeciwnościom, również natury i przyjrzeć się owocom ciężkiej pracy na roli - o żniwach, bieżących inwestycjach powiatowych oraz dożynkach mówi włodarz powiatu. Zachęcamy do lektury rozmowy ze Starostą Tarnowskim Romanem Łucarzem.

- Jakie były tegoroczne żniwa w Powiecie Tarnowskim? Czy pogoda sprzyjała zbiorom?

- Wprawdzie niska temperatura wiosną nie sprzyjała wegetacji roślin to zbiory zbóż są na przyzwoitym poziomie. Bardzo dobre są też zbiory rzepaku. Ładna letnia pogoda sprawiła, że żniwa przebiegły bez zakłóceń. Gorzej sprawa wygląda natomiast jeśli idzie o owoce. Straty są we wszystkich gatunkach - wiśniach, czereśniach czy jabłkach.

- Czy w Powiecie Tarnowskim przybywa gospodarstw produkujących zdrową żywność?

- Z tego słynie nasz powiat. Tutaj nie produkuje się żywność modyfikowanej genetycznie. Powiat Tarnowski słynie z tego, że tutaj produkowana jest zdrowa żywność. Oferowane przez naszych rolników produkty są ekologiczne i naturalne. To sprawia, że nasze gospodarstwa mają naprawdę duże perspektywy rozwojowe.

wyw doz 2017 1

- Obecny rok jest również dość dobry dla samorządu Powiatu Tarnowskiego. Przygotowana została największa w jego historii inwestycja, na którą udało się pozyskać spore środki z Unii Europejskiej.

- Rozumiem, że chodzi o budowę drogi powiatowej z Karwodrzy do Ładnej, która będzie alternatywą dla odcinka drogi wojewódzkiej nr 977 z Tarnowa do Tuchowa. Tak, gotowa jest już cała dokumentacja techniczna oraz uzgodniony montaż finansowy dla zapewnienia pieniędzy do realizacji tej inwestycji. Zarząd Województwa Małopolskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczył na to zadanie prawie 13,8 mln zł. W sumie przebudowana zostanie jezdnia o łącznej długości 12,7 km w miejscowościach Karwodrza, Trzemesna, Łękawica, Skrzyszów i Ładna. Droga będzie solidna i bezpieczna, poszerzona do 6 metrów, a tam gdzie to nie jest możliwe - do 5,5 m. Wyremontowane będą też pobocza - w sumie będzie 3,7 km nowych chodników. Będą nowe zatoki autobusowe, dwa nowe mosty oraz rondo w Skrzyszowie. Dobudowany zostanie też 400 metrowy odcinek drogi w Skrzyszowie, aby ciąg jezdny omijał zabytkowy kościół w tej miejscowości. Był to pod wieloma względami bardzo trudny do przygotowania projekt. Warunkiem pozyskania tak dużych pieniędzy było m.in. połączenie modernizowanej jezdni z drogą szybkiego ruchu i strefą gospodarczą. Tutaj został on spełniony, gdyż powiatowa trasa łączyć będzie drogę krajową nr 4 w Ładnej z obszarem ekonomicznym w Tuchowie. W zasadzie droga z Karwodrzy do Ładnej to była jedyna formalna możliwość do ubiegania się przez nasz powiat o unijne pieniądze z drogowego programu subregionalnego. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg, a po jego rozstrzygnięciu podpisana umowa z wykonawcą. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to druga połowa 2019 roku.

wyw doz 2017 3

- Budowana jest również nowa droga wraz z mostem do Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej…

- Jest ona o tyle istotna inwestycja, że obecnie drogi dojazdowej do ostatniej zachowanej na świecie posiadłości mistrza Paderewskiego w zasadzie nie było. To była w dużej mierze droga prywatna, przebiegająca m.in. przez teren tartaku. Nie przystawał takiemu miejscu taki dojazd. Dlatego podjęliśmy działania w celu wybudowania nowej drogi - solidnej, pełnowymiarowej. Niedawno podpisaliśmy umowę z Marszałkiem i mamy dofinansowanie do tej inwestycji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Roboty już ruszyły i na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości będzie nowa droga dojazdowa do Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnnej, które - przypomnijmy - od tego roku jest placówką współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z pejzażu Powiatu Tarnowskiego znika przedostatni most z elementami drewnianymi. Gdzie i za jaką kwotę prace są realizowane?

- Przebudowujemy most w Pławnej w gminie Ciężkowice. W związku z pracami zamknięty został odcinek drogi powiatowej Pławna - Bruśnik - Kąśna Dolna. Zdemontowany został stary most. W jego miejsce powstaje nowa konstrukcja - żelbetowa o długości 85 metrów. Koszt zadania to przeszło 3,7 mln zł. Z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa samorząd powiatu tarnowskiego pozyskał blisko 1,6 mln zł, co stanowi około 40 procent ogólnych kosztów. Dofinansowanie jest nieco mniejsze niż się spodziewaliśmy, więc do zapisanych w budżecie na 2017 rok środków na inwestycję w Pławnej trzeba było dołożyć 262 tys. zł. Po prostu wniosków do ministerstwa złożono w tym roku bardzo dużo i postanowiono obniżyć kwoty dofinansowań. Mieliśmy jednak oszczędności, choćby z zimowego utrzymania dróg, więc zwiększyliśmy wkład własny i inwestycja może być realizowana bez przeszkód. Nowy most oddany zostanie do użytku jeszcze w tym roku. Zgodnie z podpisaną z firmą umową prace zakończyć się mają do końca października br.

wyw doz 2017 2

- Wkrótce rozpocznie się modernizacja trzech kolejnych szkół prowadzonych przez powiat tarnowski. O jakie obiekty chodzi?

- O Liceum Ogólnokształcące oraz o Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie oraz o Zespół Szkół Ponadgimnzajalnych w Zakliczynie. Dzięki tym inwestycjom będą duże oszczędności jeśli idzie o koszty utrzymania budynków. Roczne zapotrzebowanie na energię końcową zmniejszy się o prawie 75 procent. Wykonane zostaną też instalacje fotowoltaiczne. Łączny koszt całego przedsięwzięcia to przeszło 4,7 mln zł, a dofinansowanie unijne wyniesie około 60 procent.

doz grom 2017 4

- Przed nami dożynki powiatowe w Gromniku. Z co w tym roku chciałby Pan podziękować rolnikom z podtarnowskich miejscowości?

- Za to, za co dziękujemy im co roku - że na naszych stołach nie brakuje chleba. Dożynki to czas uwieńczenia gospodarskiego trudu. To czas satysfakcji, że udało się stawić czoła wszelkim przeciwnościom, również natury i przyjrzeć się owocom ciężkiej pracy na roli. Dziękuję wszystkim rolnikom, gospodarzom oraz przetwórcom żywności. To dzięki Wam rozkoszować możemy się smakiem najwyższej jakości produktów. Składam życzenia zdrowia i pomyślności, a rolnicze święto niech będzie okazją do wspólnej zabawy.

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:29
Wczoraj:484
W tym tygodniu:1584
W tym miesiącu:8844
Ogółem:927378

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

soik nowy sacz

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is a Joomla Security extension!