dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Ocaleni od niepamięci

rudka ofiary miniW Rudce - w Gminie Wierzchosławice - odbyła się uroczystość upamiętniająca mieszkańców tej miejscowości, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Ekshumowane wcześniej ofiary działań wojennych, spoczęły w nowej mogile zbiorowej, znajdującej się na miejscowym cmentarzu parafialnym. W ceremonii uczestniczył Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron.

Uroczystość na cmentarzu poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym, celebrowana pod przewodnictwem ks. Bogusława Maciaszka, Proboszcza parafii Rudka. Okolicznościową homilię wygłosił ks. dr Józef Partyka, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

rudka ofiary 1
Następnie w zorganizowanym pochodzie uczestnicy uroczystości udali się na miejscową nekropolię parafialną. Wśród obecnych na ceremonii były także rodziny ofiar, które ze wzruszeniem i w zadumie przeżywały udział w tym wydarzeniu.

rudka ofiary 2
- Ogólna liczba cywilnych ofiar I wojny światowej z miejscowości Rudka wynosi 24 osoby - mówił Radny Gminy Wierzchosławice, inicjator ekshumacji oraz organizator uroczystości, Roman Kucharski. - W czasie działań wojennych zginęło lub zmarło z odniesionych ran, wyziębienia i chorób 22 osoby, które pochowano przy kaplicy św. Zofii w Rudce. Kolejna, 23 ofiara wojny to ciężko ranna osoba z Rudki - Jan Padło. Zmarł on w szpitalu w Tarnowie w grudniu 1914 roku i został pochowany w Tarnowie. 24 ofiara wojny to mieszkaniec Rudki - Jan Bogusz. Zmarł w lutym roku 1915, gdy w Rudce trwały działania wojenne. Pochowany został w Bobrownikach Małych, koło figury św. Jana Nepomucena - wspominał Roman Kucharski.

rudka ofiary 3
Całość przedsięwzięcia udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu Sołtysa Rudki Andrzeja Malika oraz Rady Sołeckiej. Prace ekshumacyjne i budowę grobowca wsparł Wojewoda Małopolski, a także Instytut Pamięci Narodowej.

rudka ofiary 4
Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron podziękował osobom, które przyczyniły się do realizacji tego przedsięwzięcia. Przypomniał także, iż dla obecnego Rządu RP kwestie związane z godnym upamiętnianiem wydarzeń związanych z historią narodową, także w wymiarze lokalnym, maja priorytetowe znaczenie.

rudka ofiary 5
Pierwsze ekshumacje szczątków cywilnych ofiar I wojny światowej z Rudki, pochowanych przy kaplicy św. Zofii, odbyły się wiosną 1916 roku. Ekshumowano wówczas szczątki siedmiu osób i pochowano na cmentarzu w Wierzchosławicach, ponieważ Rudka nie była wówczas jeszcze parafią. Szczątki pozostałych piętnastu osób ekshumowano z grobów polowych przy kaplicy św. Zofii w Rudce w listopadzie 2016 i lipcu 2017 roku, a następnie ciała złożono w nowym, zbiorowym grobie na cmentarzu parafialnym w Rudce.

rudka ofiary 6
- Upamiętniamy dzisiaj te ofiary, które dzięki Państwa determinacji i dobrej woli mogą otrzymać godny, chrześcijański pochówek. Za ten gest humanitaryzmu dziękuję Państwu w imieniu wszystkich mieszkańców Powiatu Tarnowskiego - mówił w swoim wystąpieniu Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

rudka ofiary 7
- Nasz wielki nauczyciel - Papież św. Jan Paweł II powiedział: „Każdy człowiek ma prawo by szanowane było jego życie i godność, które stanowią dobra nienaruszalne. Tak mówi Bóg, sankcjonuje to prawo międzynarodowe, wyraża to ludzkie sumienie, a domaga się tego cywilizowane współistnienie”. Dzisiaj to prawo właśnie realizuje się w stosunku do tych cywilnych ofiar I wojny światowej - podkreślił Starosta.

W ceremonii uczestniczyli także: Jacek Hudyma - Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego, Tomasz Stelmach - Członek Zarządu Powiatu, Zbigniew Drąg - Wójt Wierzchosławic, przedstawiciele Rady Sołeckiej z Rudki i Rady Gminy Wierzchosławice, funkcjonariusze służb mundurowych, członkowie grup rekonstrukcyjnych, poczet sztandarowy Zakładu Karnego w Tarnowie, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Wierzchosławice, a także mieszkańcy Rudki. O oprawę muzyczną ceremonii zadbała Orkiestra Dęta ze Szczepanowic.

rudka ofiary 8
Na mogile zbiorowej umieszczona została inskrypcja o następującej treści: „Pamięci spoczywających tu 15 mieszkańców Rudki - cywilnych ofiar I wojny światowej, którzy zmarli w wyniku poniesionych ran, chorób lub wyziębienia, w czasie gdy wieś Rudka znajdowała się w strefie walk frontowych pomiędzy armią rosyjską i armią niemiecką, w okresie 17 XII 1914 roku - 5 maja 1915 roku”.

rudka ofiary 9
- To niezwykłe wydarzenie, ukazujące, iż nawet po ponad stu latach od tych tragicznych wydarzeń, potrafimy zadbać o pamięć i zatroszczyć się o godny pochówek dla ofiar. Dziękuję wszystkim mieszkańcom Rudki, którzy zaangażowali się w to wyjątkowe przedsięwzięcie - zaznaczył po zakończeniu uroczystości Jacek Hudyma.

Więcej fotografii z tego wydarzenia dostępnych jest - tutaj.

rudka ofiary 10

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt