dzisiaj jest: 17 lipca 2018 r.   ::    imieniny: Aneta, Bogdan, Aleksy
Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top unia europejska

baner top rzeczpospolita polska

baner top esop

Ocaleni od niepamięci

rozmiar tekstu w artykule:

rudka ofiary miniW Rudce - w Gminie Wierzchosławice - odbyła się uroczystość upamiętniająca mieszkańców tej miejscowości, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Ekshumowane wcześniej ofiary działań wojennych, spoczęły w nowej mogile zbiorowej, znajdującej się na miejscowym cmentarzu parafialnym. W ceremonii uczestniczył Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron.

Uroczystość na cmentarzu poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym, celebrowana pod przewodnictwem ks. Bogusława Maciaszka, Proboszcza parafii Rudka. Okolicznościową homilię wygłosił ks. dr Józef Partyka, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

rudka ofiary 1
Następnie w zorganizowanym pochodzie uczestnicy uroczystości udali się na miejscową nekropolię parafialną. Wśród obecnych na ceremonii były także rodziny ofiar, które ze wzruszeniem i w zadumie przeżywały udział w tym wydarzeniu.

rudka ofiary 2
- Ogólna liczba cywilnych ofiar I wojny światowej z miejscowości Rudka wynosi 24 osoby - mówił Radny Gminy Wierzchosławice, inicjator ekshumacji oraz organizator uroczystości, Roman Kucharski. - W czasie działań wojennych zginęło lub zmarło z odniesionych ran, wyziębienia i chorób 22 osoby, które pochowano przy kaplicy św. Zofii w Rudce. Kolejna, 23 ofiara wojny to ciężko ranna osoba z Rudki - Jan Padło. Zmarł on w szpitalu w Tarnowie w grudniu 1914 roku i został pochowany w Tarnowie. 24 ofiara wojny to mieszkaniec Rudki - Jan Bogusz. Zmarł w lutym roku 1915, gdy w Rudce trwały działania wojenne. Pochowany został w Bobrownikach Małych, koło figury św. Jana Nepomucena - wspominał Roman Kucharski.

rudka ofiary 3
Całość przedsięwzięcia udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu Sołtysa Rudki Andrzeja Malika oraz Rady Sołeckiej. Prace ekshumacyjne i budowę grobowca wsparł Wojewoda Małopolski, a także Instytut Pamięci Narodowej.

rudka ofiary 4
Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron podziękował osobom, które przyczyniły się do realizacji tego przedsięwzięcia. Przypomniał także, iż dla obecnego Rządu RP kwestie związane z godnym upamiętnianiem wydarzeń związanych z historią narodową, także w wymiarze lokalnym, maja priorytetowe znaczenie.

rudka ofiary 5
Pierwsze ekshumacje szczątków cywilnych ofiar I wojny światowej z Rudki, pochowanych przy kaplicy św. Zofii, odbyły się wiosną 1916 roku. Ekshumowano wówczas szczątki siedmiu osób i pochowano na cmentarzu w Wierzchosławicach, ponieważ Rudka nie była wówczas jeszcze parafią. Szczątki pozostałych piętnastu osób ekshumowano z grobów polowych przy kaplicy św. Zofii w Rudce w listopadzie 2016 i lipcu 2017 roku, a następnie ciała złożono w nowym, zbiorowym grobie na cmentarzu parafialnym w Rudce.

rudka ofiary 6
- Upamiętniamy dzisiaj te ofiary, które dzięki Państwa determinacji i dobrej woli mogą otrzymać godny, chrześcijański pochówek. Za ten gest humanitaryzmu dziękuję Państwu w imieniu wszystkich mieszkańców Powiatu Tarnowskiego - mówił w swoim wystąpieniu Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

rudka ofiary 7
- Nasz wielki nauczyciel - Papież św. Jan Paweł II powiedział: „Każdy człowiek ma prawo by szanowane było jego życie i godność, które stanowią dobra nienaruszalne. Tak mówi Bóg, sankcjonuje to prawo międzynarodowe, wyraża to ludzkie sumienie, a domaga się tego cywilizowane współistnienie”. Dzisiaj to prawo właśnie realizuje się w stosunku do tych cywilnych ofiar I wojny światowej - podkreślił Starosta.

W ceremonii uczestniczyli także: Jacek Hudyma - Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego, Tomasz Stelmach - Członek Zarządu Powiatu, Zbigniew Drąg - Wójt Wierzchosławic, przedstawiciele Rady Sołeckiej z Rudki i Rady Gminy Wierzchosławice, funkcjonariusze służb mundurowych, członkowie grup rekonstrukcyjnych, poczet sztandarowy Zakładu Karnego w Tarnowie, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Wierzchosławice, a także mieszkańcy Rudki. O oprawę muzyczną ceremonii zadbała Orkiestra Dęta ze Szczepanowic.

rudka ofiary 8
Na mogile zbiorowej umieszczona została inskrypcja o następującej treści: „Pamięci spoczywających tu 15 mieszkańców Rudki - cywilnych ofiar I wojny światowej, którzy zmarli w wyniku poniesionych ran, chorób lub wyziębienia, w czasie gdy wieś Rudka znajdowała się w strefie walk frontowych pomiędzy armią rosyjską i armią niemiecką, w okresie 17 XII 1914 roku - 5 maja 1915 roku”.

rudka ofiary 9
- To niezwykłe wydarzenie, ukazujące, iż nawet po ponad stu latach od tych tragicznych wydarzeń, potrafimy zadbać o pamięć i zatroszczyć się o godny pochówek dla ofiar. Dziękuję wszystkim mieszkańcom Rudki, którzy zaangażowali się w to wyjątkowe przedsięwzięcie - zaznaczył po zakończeniu uroczystości Jacek Hudyma.

Więcej fotografii z tego wydarzenia dostępnych jest - tutaj.

rudka ofiary 10

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:402
Wczoraj:663
W tym tygodniu:1065
W tym miesiącu:8167
Ogółem:939857

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

soik nowy sacz

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is a Joomla Security extension!